Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Držitelé svobodství v Čechách roku 1789 - jmenný rejstřík

Rejstřík příjmení a predikátů držitelů svobodných statků.

Zkratky krajů: Berounský (BE), Kouřimský (KO), Čáslavský (ČA), Táborský (TA), Prácheňský (PR), Plzeňský (PL), Žatecký (ŽA), Rakovnický (RA), Litoměřický (LI), Mladoboleslavský (MB), Královéhradecký (HK). 

Příjmení Výskyt
Adamů Holýšov (TA)
Albrecht Velký Ježov, Malý Ježov, Smilovy Hory (TA)
Arbelovský Chýstovice (ČA), Malý Ježov (TA)
Babický Babice, Otročice, Kuňovice (ČA), Holýšov, Smilovy Hory, Obrátice (TA)
Babůrek Sudoměřice u Tábora (TA)
Balík Vosná (KO), Chlístov (TA)
Bárta Horní Hrachovice, Dolní Hrachovice (TA)
Bednář Horní Hrachovice, Mostek, Dolní Hrachovice (TA)
Bechyně Zderadiny (KO)
Belada Sedmpány, Studený (vše ČA)
Bína Bernartice (ČA)
Blažejovský Brzotice, Pertoltice (ČA), Velký Ježov (TA)
Blažek Velká Černá, Smilovy Hory, Obrátice, Jetřichovec, Zadní Střítež (TA)
Blecha Zderadiny (KO)
Borkovec [Bořkovec] Čečkov (KO), Slapsko, Mutice (TA)
Bouchal Hroznice (KO)
Bouška Mostek (TA)
Brikcí Němčice, Bernartice, Alberovice, Petrova Lhota, Růžkovy Lhotice (ČA)
Brožek Ouštice, Chleby (BE), Studený (ČA)
Brükner Vestec (KO)
Březina Přibyšice, Nahoruby, Chleby (BE), Němčice, Bernartice, Budkovice, Buková (ČA)
Burian Zderadiny (KO)
Buřič Salačova Lhota, Velká Černá, Smilovy Hory, Bradáčov, Dolní Světlá (TA)
Bušek Studený, Chýstovice (ČA)
Cimrman [Čirman] Vosná, Čečkov (KO), Malovice (TA)
Crkovský Vilasova Lhota (BE), Petříny (KO)
Čáp Miřetice (ČA)
Čeněk Bradáčov, Horní Světlá, Zběšičky, Chlístov, Prudice, Sudoměřice u Tábora, Stupčice (TA)
Čenský Daměnice (KO), Stupčice, Horní Hrachovice (TA)
Černík Zderadiny (KO)
Černý Čejtice, Onšovec (ČA)
Červ Vranice, Otradov, Pazderná Lhota (KO), Tisek (ČA)
Čihák Jedlina (ČA)
Damec Vestec (KO)
David Němčice, Budkovice, Malovidy (ČA)
Děkanovský Alberovice, Petrova Lhota, Chýstovice (ČA), Salačova Lhota (TA)
Dobíhal Krasovice (KO)
Dolejš Horní Světlá (TA)
Dorn Růžkovy Lhotice (ČA), Holýšov (TA)
Dub Benešov (TA)
Dubina Buková (ČA)
Duda Malá Paseka, Tisek (ČA)
Duchoň Červený Újezd (BE)
Dušek Malý Ježov (TA)
Dvořák Kobylí (KO), Chýstovice, Malá Paseka (ČA), Malá Černá, Velký Ježov, Holýšov, Stojslavice, Těmice, Benešov, Křtěnovice, Číčovice, Květuš, Rohozov, Modlíkov, Bendovo Záhoří, Mostek (TA)
Eckl Pohorovice (PR)
Ehrlich Vranice (KO)
Ertl Peklo (PR)
Fara Vračkovice (ČA), Velký Ježov, Malý Ježov, Obrátice, Slapsko (TA)
Filip Petříny, Vranice, Hroznice (KO), Soušice, Holšice, Studený, Chmelná, Miřetice (ČA), Pohorovice (PR)
Forman Těmice (TA)
Francl [Franzl] Alberovice, Miřetice (ČA)
Frída Bradáčov (TA)
Friedl Stadice (LI)
Friedrich Lhýšov (KO)
Gut Loutí (BE)
Habel Klášterský Mlýn (PR)
Hájek Habrovčice, Babice, Lesná (ČA), Malý Ježov (TA)
Halánek Kosova Hora (BE)
Hamata Sudoměřice u Tábora (TA)
Hampl Huntířov (HK)
Havel Tatouňovice (KO), Babčice (TA)
Hodík Nahoruby, Horní Křenovičky, Dolní Křenovičky, Zahrádka (BE)
Hojovec Velký Ježov, Smilovy Hory (TA)
Holakovský Bernartice, Sedmpány, Alberovice, Kačerov (ČA)
Holejšovský Krasovice (KO), Studený, Otročice, Chmelná (ČA), Salačova Lhota, Velká Černá, Velký Ježov, Mostek (TA)
Holub Zderadiny (KO), Smrdov, Chmelná, Miřetice (ČA), Horní Světlá, Zadní Střítež, Mutice, Krchova Lomná, Bendovo Záhoří, Mostek, Dolní Hrachovice (TA)
Hotcovec Moraň, Malčany (BE)
Hovorka Lhýšov, Čečkov, Kobylí (KO), Staré Práchňany (ČA)
Hrdlička Daměnice (KO)
Hroch Hrochovy Zderadiny (KO)
Hrubeš Ouštice (BE)
Hřímal Záhrobí (PR)
Hubka Chýstovice (ČA)
Hulínský Zahrádka (BE)
Hustoles Holšice (ČA)
Hyna Kácova Lhota, Petroupec (KO)
Chalupa Těmice (TA)
Chochole Rohozov (TA)
Jakl Buda (ČA)
Jakoubek Stupčice (TA)
Jankovský Chmelná (ČA)
Janků Chmelná, Miřetice, Kuňovice (ČA)
Jankův Chýstovice (ČA)
Jarošek Teletín (BE)
Jelínek Bernartice (ČA), Bendovo Záhoří (TA)
Jenšík Vestec, Vosná, Žinice, Čečkov (KO), Krchova Lomná, Horní Hrachovice, Bendovo Záhoří (TA)
Jenšík z Ježova Ješetice (BE), Stupčice (TA)
Jeřábek Otročice (ČA)
Ješetický Horní Světlá (TA)
Ježek Teletín (BE)
Jindra Smilovy Hory, Dolní Světlá, Babčice (TA)
Jindrák Chvojínek, Větší Hulín, Menší Hulín, Zahrádka (BE)
Kačerovský Alberovice (ČA)
Kalaber Buková (ČA)
Kamarýt Němčice, Sedmpány, Petrova Lhota, Studený, Chýstovice, Kačerov, Chmelná, Malovidy, Kuňovice (ČA)
Karkl Nahoruby (BE)
Karpíšek Teletín (BE)
Kavka [Kafka] Vysoký Újezd (BE)
Kehar Kácovská Lhota, Soušice, Sedmpány (ČA), Mutice (TA)
Kerouš Otročice (ČA)
Klepsch Ouštice (BE)
Kletečka Smrdov, Staré Práchňany, Borovnice (ČA), Salačova Lhota (TA)
Klíma Vračkovice (ČA), Velký Ježov (TA)
Koblic Bradáčov, Horní Světlá, Dolní Světlá (TA)
Kocourek Soušice (ČA), Záříčí (TA)
Kočí Slavín (KO), Malovice, Horní Hrachovice (TA)
Kodon/Kodoň Otročice, Chmelná (ČA)
Koktan Osikovec (TA)
Kolanda Krasovice (KO), Buková, Chmelná (ČA)
Kolář Velký Ježov, Horní Světlá (TA)
Kollman Bajerov (PR)
Kopecký Petroupim (KO), Chýstovice (ČA), Malá Černá, Velká Černá (TA)
Kos Vilasova Lhota (BE), Studený (ČA)
Kouba Vračkovice (ČA), Smilovy Hory (TA)
Koubík Holýšov (TA)
Koželuh [Koželuch] Velký Ježov (TA)
Kraft Prudice (TA)
Král Studený (ČA), Velká Černá (TA)
Krátký Vranice (KO)
Kratochvíle Studený (ČA)
Krejčí Říkov (BE), Hoštice, Stupčice (TA)
Krejčů Buková (ČA)
Krch Osikovec, Krchova Lomná, Horní Hrachovice, Blanice, Bendovo Záhoří, Mostek (TA)
Křelovec Těchlovice (PL)
Křemen Vysoký Újezd, Ješetice (BE), Dolní Světlá, Horní Střítež, Sedlečko, Sudoměřice u Tábora, Záhoříčko, Bendovo Záhoří (TA)
Kříž Chlístov (TA), Těchlovice (PL)
Kubart Choustník (TA)
Kubát Vranice (KO), Kácovská Lhota, Soušice (ČA)
Kučera Kuní (BE), Salačova Lhota, Bendovo Záhoří (TA)
Kunsta Ředice (BE)
Kupka Vrchoslav (LI)
Kypta Stupčice (TA)
Leisner Studený (ČA)
Lejčko Krasovice (KO), Otročice, Buková, Tisek, Miřetice, Malovidy (ČA)
Lhotka Daměnice (KO), Bernartice, Studený, Růžkovy Lhotice, Kuňovice (ČA), Velká Černá, Smilovy Hory, Obrátice, Dolní Světlá, Babčice, Osikovec, Lhotka, Lejčkov, Mostek (TA)
Lippert Těchlovice (PL)
Louda Řehovice, Ješetice, Zahrádka (BE), Hlivín, Pazderná Lhota (KO)
Lučan [Lužan] Zadní Střítež (TA)
Madlo Sedlečko (KO)
Malíček Skuhrov, Veselíčko (BE)
Manlicher Kloub (PR)
Mareš Smilovy Hory, Benešov (TA)
Marešovský Nahoruby (BE)
Maršík Bradáčov, Krchova Lomná (TA)
Martínek Vračkovice, Tisek, Chmelná (ČA)
Másílko Zajíčkov (TA)
Máslo Saběnice (ŽA)
Matějů Malý Ježov (TA)
Matoušek Vračkovice (ČA)
Matoušů Osikovec (TA)
Mayer Pertoltice (ČA)
Melichar Buková (ČA), Malá Černá, Bradáčov (TA)
Míka Salačova Lhota, Malý Ježov, Zadní Střítež, Bendovo Záhoří (TA)
Mikeš Stojslavice (TA)
Mikšík Dolní Světlá (TA)
Mirouš Benešov (TA)
Mlada Velký Ježov (TA)
Mlíkovský Přibyšice (BE)
Moravec Studený, Jedlina (ČA)
Möstel Těchlovice (PL)
Mrázek Smilovy Hory, Bendovo Záhoří (TA)
Mudroch Tatouňovice (KO)
Nebřenský Alberovice, Smrdov, Staré Práchňany (ČA)
Nechyba Němčice (ČA)
Nekovář Bradáčov (TA)
Nenáhlo Horní Střítež (TA)
Nerad Babice (ČA), Velká Černá (TA)
Nesvačil Bradáčov (TA)
Nevšímal Petrova Lhota (ČA)
Nosek Smilovy Hory, Bendovo Záhoří (TA)
Novák Buková, Miřetice (ČA), Stojslavice, Těmice, Horní Střítež (TA)
Novokolínský Bradáčov (TA)
Novotný Alberovice, Smrdov (ČA), Velký Ježov, Holýšov, Smilovy Hory (TA)
Nuhlíček Jetřichovec (TA), Zadní Střítež (TA)
Otradovec Otradov (KO), Stupčice (TA)
Pacelt Obrátice (TA)
Paris Přibyšice (BE)
Pateč Horní Střítež (TA)
Pauer Dlažov, Spůle (PL)
Pavlát Podmaršovice, Řehovice (BE), Borovnice (ČA)
Peclinovský Červený Újezd (BE), Vosná (KO), Křtěnovice, Mutice, Horní Hrachovice (TA)
Pejša Benešov (TA)
Petr Bendovo Záhoří, Mostek (TA)
Pišan Smrdov (ČA)
Pivec Zběšičky (TA)
Platzer Věvrov (PL)
Pludaumüller Pohorovice (PR)
Pokorný Petříny (KO), Soušice (ČA)
Polesný Vranice (KO)
Pospíšil Kuňovice (ČA)
Poštolka Miřetice (ČA)
Povondra Bradáčov (TA)
Princ Osikovec (TA)
Procházka Otradov, Sedlečko (KO), Kácovská Lhota (ČA), Záhrobí (PR)
Průša [Brůša] Salačova Lhota, Stojslavice, Obrátice, Mostek (TA)
Přeslička Teletín (BE)
Přibyl [Přibil] Řimovice, Petroupim (KO), Těmice (TA)
Příkop Horní Světlá (TA)
Přišink Studený (ČA)
Přitasil Vračkovice, Chmelná, Miřetice (ČA)
Psota Chýstovice (ČA)
Ptáček Brzotice, Borovnice (ČA)
Pulkrábek Vysoký Újezd (BE)
Punčochář Daměnice (KO), Studený (ČA)
Radiměřský Buková (ČA)
Rakouský Alberovice (ČA)
Rakovský Krchova Lomná (TA)
Rataj Těchlovice (PL)
Reitknecht Záříčí (TA)
Renspurský/Rensburský Alberovice (ČA), Velký Ježov (TA)
Roháček Vranice (KO)
Růžek Růžkovy Lhotice, Chmelná, Miřetice, Kuňovice, Borovnice (ČA), Malý Ježov, Mostek (TA)
Růžička Lhýšov (KO)
Říha Sedmpány, Kuňovice, Borovnice (ČA), Pohorovice (PR)
Řezáč Benešov (TA)
Satrovský Alberovice (ČA)
Sazima Chvojínek (BE), Petroupim (KO)
Sedloň Jeníčkova Lhota, Mostek (TA)
Semrád Malý Ježov, Stojslavice (TA)
Sezemský Bernartice, Studený (ČA), Salačova Lhota, Malý Ježov (TA)
Scháněl Chýstovice (ČA)
Schneider Pohorovice (PR)
Schönbeck Nová Ves (TA)
Skála Vilasova Lhota (BE)
Skydánek Řehovice (BE)
Slavětínský Brzotice, Studený, Chýstovice, Růžkovy Lhotice (ČA)
Slunečko Malovice, Mutice (TA)
Smrčina Stojslavice (TA)
Soběslavský Vilasova Lhota (BE)
Sondba Těmice (TA)
Staker Velký Ježov (TA)
Staněk Petříny, Krasovice, Daměnice (KO), Otročice, Tisek, Miřetice, Malovidy, Borovnice (ČA), Malý Ježov, Babčice (TA)
Stecher Bernartice, Milošovice, Studený, Borovnice (ČA)
Steinmacher Horní Hrachovice (TA)
Stibor Ředice (BE), Benešov, Modlíkov (TA)
Stibůrek Teletín, Krhanice (BE), Kácova Lhota (KO)
Straka Dolní Křenovičky (BE), Bradáčov (TA)
Straňák Hoštice (TA)
Suchan Řenkov (BE), Vosná (KO), Záříčí, Oldřichov (TA)
Svatoš Horní Střítež, Mutice (TA)
Světelský Vosná (KO), Krchova Lomná (TA)
Svoboda Bernartice, Milošovice, Holšice, Sedmpány, Chýstovice (ČA), Houserovka (TA)
Šafrata Benešov (TA)
Šatko Petříny (KO)
Šeda Těmice (TA)
Šilhavý Těmice (TA)
Šimek Ředice (BE)
Šiška Větší Hulín (BE)
Škvor Petroupim (KO)
Šlapák Řípec (TA)
Šuster Mostek (TA)
Švec Babice (ČA), Velká Černá, Velký Ježov, Holýšov, Bradáčov, Jetřichovec (TA)
Švejda Jickovice (BE)
Švela Škvoretice (PR)
Thüm Nahořany (HK)
Tůma Dolní Křenovičky (BE), Hlivín (KO), Záříčí (TA)
Tureček Ouštice (BE)
Turek Brzotice, Onšovec (ČA)
Vacek Stojslavice, Smilovy Hory, Bradáčov (TA)
Vácha Smrdov, Babice (ČA)
Varek Horní Křenovičky (BE)
Velíšek Jickovice (BE)
Vendl Babčice, Blanice (TA)
Vesecký Vestec, Jiřín, Sedlečko (KO), Holýšov, Malý Ježov, Smilovy Hory, Horní Světlá (TA)
Veselý Říkov (BE), Soušice, Staré Práchňany (ČA)
Větrovský Kalná (ČA)
Vilas Ředice (BE)
Vilímovský Brzotice, Holšice, Petrova Lhota (ČA)
Vít Němčice (ČA), Salačova Lhota (TA)
Vítovský Smilovy Hory (TA)
Vladyka Vranice (KO), Kácovská Lhota, Soušice, Petrova Lhota (ČA)
Vlach Velká Černá, Babčice, Lejčkov (TA)
Vlasák Petříny, Krasovice (KO), Kalná, Miřetice, Malovidy (ČA)
Vlk Kuní (BE)
Vojslavský Růžkovy Lhotice (ČA)
Vojtů Vosná (KO)
Vokurka Oprechtice (PL)
Vondráček Dub (KO), Miřetice, Malovidy (ČA)
Vondrák Sedlečko (KO), Krchova Lomná, Horní Hrachovice (TA)
Vondruška Holšice (ČA)
Vosátka Zderadiny, Koblasko, Otradov, Hlivín, Plchov (KO)
Vosikovský Osikovec (TA)
Vošický Bernartice, Kácovská Lhota, Petrova Lhota, Studený, Chýstovice, Kačerov, Chmelná (ČA)
Vrba Soušice (ČA)
Vrbický Sedmpány (ČA)
Vyklantický Chýstovice (ČA)
Weschta Těchlovice (PL)
Winter Loučim (PL)
Zadák Bernartice (ČA)
Zachař Dolní Hrachovice (TA)
Zdeborský Mostek (TA)
Zdeněk Zhoř, Krchova Lomná (TA)
Zdiměra Jiřín (KO)
Zeman Žinice, Slavín, Hlivín, Kobylí, Veliš (KO), Bernartice, Onšovec, Studený, Chýstovice, Malá Paseka, Staré Práchňany (ČA), Salačova Lhota, Velký Ježov, Holýšov, Malý Ježov, Stojslavice, Smilovy Hory, Obrátice, Záříčí, Modlíkov, Krchova Lomná, Horní Hrachovice, Blanice, Mostek (TA)
Zich Lejčkov (TA)
Zíka [Zýka] Smrdov (ČA)
Zikan Teletín (BE)
Zimmermann Zahrádka (BE)
Zvěřina Buda (ČA)
Žák Malovice, Oldřichov (TA)
Žižka Loutí (BE)

Pravděpodobná nesvobodnická držení svobodného majetku

Příjmení Výskyt
Bechyně z Lažan Smrkov (TA)
Belasi Makov (PR)
Briffaut von Slavětín Slavětín, Zdiměřice (ČA)
Brixer (mostecký) Stadtgemeinde Saběnice (ŽA)
Hakel Sedlečko (u Neustupova) (TA)
Hamza ze Zábědovic Salačova Lhota (TA)
Hennewarth, I.U.D. Rudoltice (BE)
Hilbert von Schüttelsberg Sudovice (BE)
Karvínský z Karvína Zahrádka (BE)
Kopecký Pohoří (TA)
Královéhradecké jezuitské kolegium Horní Černůtky (HK)
Lobkovic Lovčice (BE)
Mladota Zahrádka (BE)
Neustadler Bürger Nové Městečko (PL)
Pachta Nahoruby, Mlékovice, Zahořany, Pohoří (BE)
Pražské novoměstské jezuitské kolegium Petrovice (KO)
Rombald Čečkov, Podolí (KO)
Sabatha de Thoumbre Babčice (TA)
Schüttenhofer (sušický) Stadtgemeinde Malá Chmelná (PR)
Šiška von Stöckhölzer Vilasova Lhota (BE)
von Audrick Lišnice (ŽA)
von Auen Bendovo Záhoří (TA)
von Auersberg Sedlečko, Doubí-Pavlovice (KO), Čechov (ČA)
von Bieschin Makov (PR)
von Biesingen Ješetice, Kuní (BE), na čimelickém panství (PR)
von Bolzano Zahrádka (BE)
von Feuerstein Řípec, Chlum (TA)
von Goltz Hoštice (TA)
von Helferding Malovice (TA)
von Chlumšanský Zběšičky (TA)
von Kapoun Mostek (TA)
von Kollowrat Kozmice (TA), Sochovice (PR)
von Kühnburg Slapsko, Záluží (TA)
von Lichtenstein Břežany (KO)
von Milach Žiželice (ŽA)
von Neuberg Loutí (BE)
von Nostic Stadice (LI)
von O'Byrn Bolechovice (BE)
von Oppersdorf Šanovice (BE)
von Palm Růžkovy Lhotice, Chyšná (ČA)
von Puteani Dubějovice (ČA)
von Rausenbach Měchonice (ČA)
von Salm Čenětice (KO)
von Sauer Záříčí (TA)
von Schwarzbach Červený Újezd (BE), Malovice (TA)
von Schwarzenberg Červený Újezd, Jickovice (BE), Červený Újezdec, Milenovice, Zlučín, Kotýřina, Jivno (TA)
von Stahrenberg Jizbice (KO)
von Sternberg Těmice (TA)
von/zu Trautmannsdorf Buda, Stupná (ČA), Pocinovice (PL)
von Voračický Nedvědice (TA)
von Vratislav Horní Světlá, Krchova Lomná, Bendovo Záhoří (TA)
von Waldstein Týn (MB)
von Zweybrücken Zderadiny (KO), Soušice, Střechov n. Sáz. (ČA)
Vyšehradská kapitula Kosoř (RA)
Wimmer Čeradice (ŽA)
z Vrtby Krhanice, Vysoká Lhota (BE), Srbice (KO)

Z německy psaného originálu jsou v případě nejednoznačnosti či dvojznačnosti uvedena v hrananých závorkách původní pojmenování.

Zdroje
Tvrdý, František Xaver. Pragmatische Geschichte der böhmischen Freysassen. Praha: F.J.Scholl, 1804. s. 205-246. Dostupné online.
Vaniš, Jaroslav. Svobodníci na Podblanicku v letech 1550-1620. In Sborník vlastivědných prací z Podblanicka 30-2/1990. Muzeum okresu Benešov, 1990. s. 153-185.
Cikhart, Roman. Svobodnícké rody na Táborsku v 18. stol. Jihočeský sborník historický roč. III., 1930. s. 48-60.
Cikhart, Roman. Staré rody selské na Táborsku. Týdeník „Náš kraj“ číslo 14, 16-18, 20, 23, 25, 26 ve dnech 7. 4. – 30. 6. 1944.
Profous, Antonín, Šmilauer, Vladimír a Svoboda, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

© 2017 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!