Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Držitelé svobodství v Čechách roku 1654 - Bechyňský kraj

Kompletní rozpis držení svobodného majetku z berní ruly v Bechyňském kraji k roku 1654 podle rejstříku soupisu svobodníku z roku 1655 (Soupis svobodníků a jim podobných privilegovaných rolníků v Čechách 1655). Mějte prosím na paměti možnou neúplnost berních rejstříků, a co do jmen či míst také obvyklou nepřesnost.

Svobodníci

Slapsko [Slabsko] - Bechyňský kraj

Matěj Čeněk, Martin Dolejší, Adam Hořejší, Matěj Borkovec, Matěj Bednář.
Původní snad 2 dvory rozděleny na 5 dílů.

Sudoměřice u Tábora - Bechyňský kraj

Šťastnej Stranák, Václav Čeněk.
Původní snad jeden dvůr rozdělen na 2 díly.
Půl svobodného dvora zde drží paní Kateřina Lískovcová.

Krchova Lomná [Lomná] - Bechyňský kraj

Adam Vondrák, Adam Hrubej, Matouš Kolář, Jan Malostranský, Mikuláš Bohuslav, Šimon Švec, Jan Krch, Anna Krchová.
Původní snad 2 dvory rozděleny 8 dílů. Do těch dvou kdysi dvorů je započítána i následující Blanice.

Blanice - Bechyňský kraj

Václav Zahradník.
Viz Krchova Lomná.

Prudice - Bechyňský kraj

Matěj Čeněk, Pavel Čeněk.
Původní snad jeden dvůr rozdělen na 2 díly.

Sedlečko - Bechyňský kraj

Martin Skřemen.

Záhoříčko [Záhořice] - Bechyňský kraj

Mikuláš Křemen, pan Jan Rytíř z Grossottyngu.
Původně jeden dvůr rozdělen na 2 díly.

Smrkov - Bechyňský kraj

Pan Petr Vok Smyslovský dvůr a selský grunt.

Jeníčkova Lhota - Bechyňský kraj

Ondřej Sedlen.

Mostek - Bechyňský kraj

Jan Vondra, Martin Uhlířek, Václav Mašina, Matěj Rohouček, Jakub Hlíza, Jan Krch, Petr Krch, Jakub Krch.
Původně snad jeden dvůr rozdělen na 8 dílů.

Dolní Hrachovice - Bechyňský kraj

Pavel Bártů, Václav Holub, Matěj Pravonskej.
Původně snad jeden dvůr rozdělen na 3 díly. Zachařův mlýn je veden pravděpodobně v Bendově Záhoří.

Záříčí u Mladé Vožice - Bechyňský kraj

Václav a Jan bratři Suchanové.
Dále zde dvůr drží Jan Trunka, poddaný Jana Lhotky.

Zhoř u Ml. Vožice [Zhoří] - Bechyňský kraj (nejasná topografie)

Matěj Zdeněk.

Smilovy Hory - Bechyňský kraj

Zikmund Zákostelní, Jan Zákostelní, Jan Maršů, Jan Klouba, Jan Nosek, Matěj Kalina.
Původně snad 2 dvory rozděleny na 6 dílů.

Stojslavice [Stojislavice] - Bechyňský kraj

Matěj a Jan Vacek, Matěj Zeman.
Původně snad jeden dvůr rozdělen na 2 díly.

Číčovice [Čížov] - Bechyňský kraj

Vít Dvořák.

Modlíkov - Bechyňský kraj

Jan Zeman, Ctibor Zeman.
Původně snad jeden dvůr rozdělen na 2 díly.

Pohoří - Bechyňský kraj

Adam Ochtáb.

Rohozov [Rohočov] - Bechyňský kraj

Martin Dub.

Zajíčkov - Bechyňský kraj

Jiřík Svoboda.

Houserovka [Houserov] - Bechyňský kraj

Jan Mlynář (pouze mlýn).

Horní Hrachovice - Bechyňský kraj

Jiřík Zeman, Matěj Roháček, Jakub Buška, Petr Zeman, pustý Chvalovský mlýn, Tomáš Čenský, Jan Kocourovský.
Původně snad 1-2 dvory rozděleny na 7 dílů.

Obrátice - Bechyňský kraj

Bratři Jiřík a Martin Jirků, Kryštof Valášek, Jiřík Nosek, Mikuláš Zákostelní.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 4 díly.

Horní Světlá [Světlá] - Bechyňský kraj

Mikoláš Hraničník, Tomáš Jindrů, Matěj Jindrů, Vít Maršů, Matouš Maršů, sirotci Adamovští, Jiřík Bouška a Ondřej Bouška (společně), Jan Kolář a Jan Kovář (společně), Jan Dolejší, Jan Koktan [Kotan], Martin Čeněk.
Původně snad 1-2 dvory rozdělené na 11 dílů.

Dolní Světlá [Pod Světlou] - Bechyňský kraj

Vít Koktan [Kotkan], Martin Kovář, Jan Koktan [Kortan].
Původně jeden dvůr rozdělený na 3 díly.

Bendovo Záhoří - Bechyňský kraj

Pavel Stejskal, Ondřej Kopřiva, Václav Světelský, Matěj Světelský, Jiřík Sudlice, Martin Dvořáček, Adam Mrázek, Jan Kroupa, Václav Sekovský, Jan Bednář, Kateřina Zachařka.
Původně snad 3 dvory rozděleny na 10-11 dílů.

Lejčkov [Dvorce] - Bechyňský kraj

Jan Lejčko, Matěj Sedláků.
Původně jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Bydlín - Bechyňský kraj

Jan z Vosykovce, Melichar na Bydlíně.
Původně jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Babčice [Pabice] - Bechyňský kraj

Jan Jiříků, Havel Jiříků, Jan Lhotka, Matěj Macháč, Václav Jelínek, Václav Babčický [Babčickej], Matěj Bednář.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 7 dílů.

Bradáčov - Bechyňský kraj

Jiřík Kovář, Bláhovský, Martin Buřič, Jan Buřič, Matěj Hojovec, Václav Soukup, Martin Vávrů, Lukáš Pavlů, Václav Fryda, Anna Melicharka, Václav Ševců, Jan Buřič.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 12 dílů.

Lhotka [Na Samotě] - Bechyňský kraj

Martin Lhotka.

Zadní Střítež [Třítež] - Bechyňský kraj

Václav Mika, Matěj Hrstek, Jan Hrska, Ondřej pod Tříteží, Václav Kovář, Jan Kasa.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 6 dílů. (Pozn.: Z toho min. 2 jsou mlýny.)

Velká Černá - Bechyňský kraj

Matěj Nerad, Jakub Jakurka, Duchoslav Kopecký, Václav Zíka, Adam Chalupník.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 5 dílů.

Salačova Lhota [Salašova Lhota] - Bechyňský kraj

Kryštof Kletečka, Jan Sedlák, Matěj Víta, Blažej Mlynář, Matěj Kučera, Matěj Zeman, Václav Švec, Jiřík Zdebor, mlýn Jiříka Zdebora a Matěje Zemana.
Původně snad 2 dvory rozděleny na 8 dílů.

Malá Černá - Bechyňský kraj

Matěj Dvořák, Jan Dvořák.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Jizbice - Bechyňský kraj

Vilím Klokočovský, Jiřík Vašků.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Jetřichovec [Jetřichoves] - Bechyňský kraj

Václav Švec, Pavel Blažek.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Velký Ježov - Bechyňský kraj

Kryštof, Jiřík a Jan bratři Kolářové, Rozina Růžková, Jakub a Mikuláš Mladej bratři, Martin Albrechtů, Jan Albrechtů, Ondřej Voržadlo (Vočadlo?), Jiřík Koželuh, Pavel Krejčí a Václav Vacků (společně), Václav Zeman, Jakub Slabý [Slabej], Matěj Martinků.
Původně snad 2 dvory rozdělený na 11 dílů.

Malý Ježov - Bechyňský kraj

Václav Fara, Adam Semrád, Matěj Krejčí, Adam Nesvačil, Mikuláš a Adam Nesvačil.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 5 dílů.

Sedlečko (u Neustupova) - Bechyňský kraj (nejasná topografie)

Jiřík Janů, Matěj Kovářů, Jindřich Vavřinců - všichni vyhořelí.
Původně jeden dvůr rozdělený na 3 díly.

Kozmice - Bechyňský kraj

Jan Dědník.

Těmice - Bechyňský kraj

Jan Forman, Pavel Lopotáč, Tomáš Šeda, Matěj Pichovec, zeť Jana Lopáče (Lopotáče?).
Původně jeden dvůr rozdělený na 5 dílů.

Choustník [Chustnice] - Bechyňský kraj

Jakub Kubart, Jiřík Mikulášů.
Původně jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Stupčice [Stupšice] - Bechyňský kraj

Jan Čekovský, Jan Mladý Černovský, Václav Branec, Martin Čeněk a Matěj Skopec (společně).
Původně snad 2 dvory rozděleny na 4 díly.

Zběšičky [Běšice] - Bechyňský kraj

Adam Pivec, Václav Pivec.
Původně jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Hoštice - Bechyňský kraj

Václav Hára, Jakub Krejčí, Jiřík Krejčí - všichni vyhořelí.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 3 díly.

Chlístov [Chlistov] - Bechyňský kraj

Jakub Bednář, Matěj Pavlík.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Mutice - Bechyňský kraj

Tomáš Svatoš, Jiřík Zeman, Jan Tour, Jan starší Tour, Pavel Kožešník, Martin Peřinovský.
Původně snad 1-2 dvory rozdělený na 6 dílů.

Nedvědice - Bechyňský kraj

Adam Hatlák.

Květuš [Květuše] - Bechyňský kraj

Matouš Petrlík, Jarolím Chalupa, Kateřina Štěpánka, Vít Hrdoň.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 4 díly.

Chlum - Bechyňský kraj

Jan Otta Hozlaur, Kateřina Hladkova.
Původně snad jeden dvůr rozdělený na 2 díly.

Oldřichov [Voldřichov] - Bechyňský kraj

Jindřich Kořínek.

Svobodné dvory řídící se zemskými deskami

Následující dvory byly nejspíše původně svobodné, ale v časech této berní ruly byly již v držení vrchnostenském či jiným způsobem, který nelze považovat za svobodnický.

Záluží (zaniklá ves u Elbančic) - Bechyňský kraj

Andres Koblič/Koblitz.

Borotínek [Malý Borotínek] - Bechyňský kraj

Paní Anna Alžběta Velenická z Paběnic.

Jivno [Jivná] - Bechyňský kraj

Valentin Wünter.

Čtyři Dvory [Vierhöf, Firhoffen] - Bechyňský kraj

Jiřík Adam Pahusteingl.

Košice - Bechyňský kraj

Poštovský dvůr drží nově osedlý Melichar Qurok.

Červený Újezdec [Červený Újezd] - Bechyňský kraj (nejasná topografie)

Pavel Pamwerl, Jiřík Jírů, Václav Kolář, Lorenz Slzák, Martin Čáp.
Původně snad 1 dvůr rozdělený na 5 dílů.

Markvartice - Bechyňský kraj

Pan Zikmund Ferdinand Schreiner von Roseneck [Šrayner von Rosmeak].

Svobodné dvory pod protekcí panství Český Krumlov

Vlaštovičník [Laštovičník, Schwalbenhof] - Bechyňský kraj

Pan Jindřich Leopold Albín z Helfenburku.

Světlík [Kirchšlag] - Bechyňský kraj

Dvůr Wegerhof drží Matouš Kryštof Bratrsasse.

Bartochov (pod Krasejovkou) [Bartochovský dvůr] - Bechyňský kraj

Daniel Doctores.

Hamry [Svobodný Hamr] - Bechyňský kraj (nejasná topografie)

Martin Klauser.

Sklenná Huť (při Horní Plané) [Kalten-Prunner] - Bechyňský kraj (nejasná topografie)

Baltazar Blamkaur.

Suma sumarum

Velikosti dvorů se pro účel vyměření berně počítají z jakéhosi předpokládaného, historického svobodného početního dvoru, který má výměru 100 korců rolí (1 korec/strych = 2877,5 m2; tedy 100 korců byl pozemek o rozloze 28,775 ha), což je čtyřnásobek početní poddanské usedlosti. Tento teoretický rozpad svobodství na menší díly je u každého výše uvedeného místa naznačen.
Pak tedy berní rula celkem počítá v Bechyňském kraji držbu dvorů:

  • JMti Cís. svobodníků: 44⅞,
  • svobodných dvorů řídících se zemskými deskami: 3,
  • svobodných dvorů pod protekcí panství Český Krumlov: 3½.

Zdroje
Kalousek J., Soupis svobodníků a jim podobných privilegovaných rolníků v Čechách (1655). Archiv český 29, s. 272–300. Dostupné online.
Profous, Antonín, Šmilauer, Vladimír a Svoboda, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

© 2018 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!