Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Držitelé svobodství v Čechách roku 1789 - Čáslavský kraj

Kompletní rozpis držení svobodného majetku v Čáslavském kraji roku 1789. Jednotlivé svobodnické čtvrtě, do kterých je oblast správně rozdělena, nesly ve své době pojmenování podle příslušného svobodnického staršího. Konkrétně první čtvrť byla zvána Švendova a druhá Jeřábkova.

Němčice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť (též Švendova)

Jakub Březina (usedlost č.p. 4), Jan Kamarýt (usedlost č.p. 5), Jan Kamarýt (usedlost č.p. 6), Jan David (usedlost č.p. 10), Jakub David (usedlost č.p. 11), František Březina (usedlost č.p. 12), Kateřina Březinová (usedlost č.p. 13), Martin Březina (usedlost č.p. 14), Matěj Brikcí (usedlost č.p. 15), Václav Vít (usedlost č.p. 16), Martin Vít (usedlost č.p. 17), Matěj Březina (usedlost č.p. 18), Václav Březina (usedlost č.p. 19), Jan Březina (usedlost č.p. 20), Martin Nechyba (chalupa č.p. 22), Jan Kamarýt (usedlost č.p. 23).

Brzotice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Antonín Ptáček (usedlost č.p. 5), Václav Slavětínský [Slavětniský] (usedlost č.p. 6), Josef Turek (usedlost č.p. 16), Matěj Vilímovský ( usedlost č.p. 17), František Vilímovský ( usedlost č.p. 17), František Blažejovský (usedlost č.p. 19), František Blažejovský (usedlost č.p. 20), František Blažejovský (usedlost č.p. 22, chalupa č.p. 25).

Bernartice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Jelínek (usedlost č.p. 9), Josef Brikcí (usedlost č.p. 10), František Stecher (usedlost č.p. 11), Jan Březina (usedlost č.p. 12), Jan Stecher (usedlost č.p. 13, chalupa č.p. 35), Václav Sezemský (usedlost č.p. 14), Jakub Lhotka (usedlost č.p. 15), Kristián Sezemský (hostinec č.p. 16, usedlost č.p. 17), Jakub Svoboda (usedlost č.p. 19), Martin Vošický (usedlost č.p. 24), Matěj Zeman (usedlost č.p. 25), Matěj Zadák (usedlost č.p. 26), Josef Holakovský (usedlost č.p. 27), František Bína (usedlost č.p. 30), Ludvík Vilímovský (usedlost č.p. 37).

Habrovčice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Václav Hájek (usedlost č.p. 2, chalupa, vinopalna), František Hájek (usedlost č.p. 3).

Milošovice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Tomáš Svoboda (usedlost č.p. 2, chalupa č.p. 1), Josef Stecher (usedlost č.p. 3), Dorota Svobodová (usedlost č.p. 4), Anna Stecherová (usedlost č.p. 5), František Stecher (usedlost č.p. 6), Jakub Stecher (usedlost č.p. 7), Tomáš Stecher (usedlost č.p. 6), Dorota Svobodová (usedlost č.p. 10), Jan Stecher (usedlost č.p. 11), Jan Stecher (usedlost č.p. 12).

Čejtice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Jakub Černý (usedlost č.p. 12), Tomáš Černý (usedlost č.p. 13).

Onšovec [Vonšovec] - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Marie Turková (usedlost č.p. 1), Antonín Zeman (usedlost č.p. 2), Josef Černý (usedlost č.p. 3).

Buda - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Václav Zvěřina (usedlost č.p. 1), Bernard Jakl (usedlost č.p. 2), Karel Jakl (usedlost č.p. 3), Jan Jakl (usedlost č.p. 4), Vojtěch Jakl (usedlost č.p. 5), Šimon Jakl (usedlost č.p. 6), Josef Jakl (usedlost č.p. 8), Václav Jakl (č.p. 13), Adolf hrabě von Trautmannsdorf a Charlotte hraběnka von Trautmannsdorf (pozemky - přidruženy k velkostatku Horka).

Pertoltice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

František Mayer (usedlost č.p. 1), Josef Blažejovský (usedlost č.p. 2), Josef Blažejovský (usedlost č.p. 17), František Mayer (usedlost č.p. 18).

Budkovice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Jiří Březina (usedlost č.p. 1), Václav Březina (usedlost č.p. 2), Fratišek David (usedlost č.p. 3).

Kalná - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Větrovský (usedlost č.p. 2), Antonín Vlasák (usedlost č.p. 4), František Vlasák (usedlost č.p. 5).

Kácovská Lhota [Lhota] - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Jiří Vladyka (usedlost č.p. 1), Kateřina Vladyková (usedlost č.p. 2, chalupa č.p. 11), Jiří Vladyka (usedlost č.p. 3), Tomáš Kehar (chalupa č.p. 4), František Procházka [Procháska] (chalupa č.p. 6), František Vošický (usedlost č.p. 5), Jakub Vladyka (chalupa č.p. 7), František Kubát (usedlost č.p. 8, chalupa č.p. 14), František Vladyka (chalupa č.p. 10), Josefa Vladyková (chalupa č.p. 12), Josef Vladyka (chalupa č.p. 13).

Soušice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Václav Vladyka (usedlost č.p. 1), Jiří Filip (usedlost č.p. 2), Jan Vrba (usedlost č.p. 3), Václav Kubát (chalupa č.p. 5), Václav Veselý (usedlost č.p. 8), Václav Vladyka (usedlost č.p. 9, chalupa č.p. 16 a 17), Václav Filip (chalupa č.p. 10), Jan Filip (usedlost č.p. 11), Jiří Kocourek (chalupa č.p. 15), Jakub Kehar (chalupa č.p. 18), Matěj Pokorný (usedlost č.p. 19), vévoda von Zweybrücken (2 dvory a chalupy - přidruženy k velkostatku Kácov).

Holšice [Houšice] - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

František Svoboda (usedlost č.p. 3), Jan Vilímovský (usedlost č.p. 4), Jan Filip (usedlost č.p. 5), Jakub a Šimon Vondruškové (usedlost č.p. 6), Vojtěch Hustoles (usedlost č.p. 7).

Sedmpány - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Melichar Holakovský (usedlost č.p. 16), Martin Říha (usedlost č.p. 17), Matěj Svoboda (usedlost č.p. 18), Martin Vrbický (usedlost č.p. 19), František Belada (usedlost č.p. 20, chalupa č.p. 32), Vít Kehar (usedlost č.p. 21), Matěj Kamarýt (usedlost č.p. 22, chalupa č.p. 22 a 23).

Alberovice [Arbelovice] - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Jakub Holakovský (usedlost č.p. 1), Tomáš Holakovský (usedlost č.p. 2), Václav Brikcí (usedlost č.p. 3), Jan Brikcí (usedlost č.p. 4), Václav Novotný (usedlost č.p. 6), Václav Brikcí (usedlost č.p. 7), Jakub Kačerovský (usedlost č.p. 8), František Rakouský (usedlost č.p. 9), Václav Rakouský starší (usedlost č.p. 10), Václav Rakouský mladší (usedlost č.p. 11), František Brikcí (usedlost č.p. 12), Jan Nebřenský (usedlost č.p. 13), Matěj Satrovský (usedlost č.p. 14), Jakub Nebřenský (usedlost č.p. 15), Jan Renspurský (usedlost č.p. 16), Jakub Nebřenský (usedlost č.p. 17), Antonín Francl [Franzl] (dvůr č.p. 18 a 19, hostinec č.p. 24, židovská chalupa I.), Václav a Jiří Renspurští (usedlost č.p. 20), Jakub Děkanovský (usedlost č.p. 21), Kateřina Franclová [Franzlová] (dvůr).

Petrova Lhota - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Děkanovský (usedlost č.p. 1, chalupa č.p. 2), Josef Děkanovský (usedlost č.p. 3, chalupa č.p. 12), Václav Brikcí (usedlost č.p. 4, chalupa č.p. 1), František Vladyka (usedlost č.p. 5), Jan Vilímovský (chalupa č.p. 6), Jan Nevšímal (chalupa č.p. 7), Václav Kamarýt (chalupa č.p. 9), Matěj Vošický (usedlost č.p. 10), Václav Vošický (usedlost č.p. 11).

Studený [Studená] - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Kristián Leisner (usedlost č.p. 16), Jiří Kamarýt (usedlost č.p. 2, chalupa č.p. 3), František Holejšovský (usedlost č.p. 4), Tobiáš Přišink (dvůr č.p. 5), Martin Kos (chalupa č.p. 6), Václav Punčochář (chalupa č.p. 7), Matěj Kratochvíle (chalupa č.p. 8), Matěj Stecher (chalupa č.p. 9), Tomáš Belada (usedlost č.p. 10), Matěj Bušek (usedlost č.p. 11), Martin Filip (usedlost č.p. 12), Matěj Vošický (usedlost č.p. 13), František Vošický (usedlost č.p. 14), Tomáš Moravec (usedlost č.p. 15, podíl na chalupě č.p. 17), Václav Moravec (usedlost č.p. 16, podíl na chalupě č.p. 17), Jan Bušek (chalupa č.p. 18), Jan Zeman (chalupa č.p. 19), Vojtěch Sezemský (chalupa č.p. 20), Jakub Bušek (chalupa č.p. 21), Jan Lhotka (usedlost č.p. 22, chalupa č.p. 33), Jan Punčochář (usedlost č.p. 23), Jan Zeman coby správce (chalupa č.p. 26), Matěj Slavětínský [Slavitinský] (usedlost č.p. 27), Václav Brožek (usedlost č.p. 28), Martin Král (chalupa č.p. 29), Jan Brožek (chalupa č.p. 30), Josef Kratochvíle (chalupa č.p. 31), Jan Kratochvíle (usedlost č.p. 32).

Chýstovice [Chejstovice] - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Dorota Slavětínská [Slavitinská] (chalupa č.p. 1), Anna Psotová (usedlost č.p. 3), Martin Zeman (usedlost č.p. 4), Martin Zeman (usedlost č.p. 5), Karel Kopecký (chalupa č.p. 6), Jakub Jankův (usedlost č.p. 7), Matěj Dvořák (usedlost č.p. 8), Jan Dvořák (usedlost č.p. 9), Josef a Matěj Schánělové (dvůr č.p. 10 a 11), Jakub Vošický (usedlost č.p. 12), Vavřinec Svoboda (chalupa č.p. 13), Bernard Kamarýt (chalupa č.p. 14), Karel Bušek (chalupa č.p. 16), František Arbelovský (usedlost č.p. 17), František Scháněl (usedlost č.p. 18), Antonín Děkanovský (usedlost č.p. 19), Václav Vyklantický (chalupa č.p. 20), Václav Scháněl (dvůr č.p. 26, chalupa č.p. 25), Martin Hubka (chalupa č.p. 28).

Jedlina - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Matěj Moravec (usedlost č.p. 1), Matěj Čihák (usedlost č.p. 2, chalupa č.p. 3), Jan Čihák (usedlost č.p. 4), Jakub Čihák (usedlost č.p. 5).

Starý Smrdov [Smrdov] - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

František Novotný (chalupa č.p. 1), Václav Nebřenský (usedlost č.p. 2), František Kletečka (usedlost č.p. 3, chalupa č.p. 23), Jan Novotný (usedlost č.p. 4), Martin Pišan (usedlost č.p. 6), Václav Pišan (usedlost č.p. 7), Jan Vácha (chalupa č.p. 14), Matěj Holub (usedlost č.p. 15, chalupa č.p. 22), Jan Zíka [Zýka] (usedlost č.p. 16).

Babice - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Matěj Švec (chalupa č.p. 6), Matěj Vácha (chalupa č.p. 7), Anna Babická (usedlost č.p. 8, chalupa č.p. 10), Jakub Hájek (usedlost č.p. 9), Martin Nerad (usedlost č.p. 11).

Lesná - Čáslavský kraj - první svobodnická čtvrť

Matěj Hájek (usedlost č.p. 7), František Hájek (usedlost č.p. 11), Matěj Hájek (usedlost č.p. 20).


Otročice - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť (též Jeřábkova)

Jan Jeřábek (usedlost č.p. 22, chalupa č.p. 8), Jan Jeřábek (usedlost č.p. 15), Josef Kodoň (usedlost č.p. 6 a 7), Josef Lejčko (usedlost č.p. 11, chalupa č.p. 10), Václav Babický (chalupa č.p. 12), sirotci Vojtěcha Kerouše (usedlost č.p. 13), Václav Kerouš (usedlost č.p. 14), Josef Staněk (usedlost č.p. 16), Jakub Kodoň (usedlost č.p. 19), František Holejšovský (chalupa č.p. 25), Jan Holejšovský (chalupa č.p. 26).

Kačerov - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jakub Kamarýt (usedlost č.p. 4), Matěj Kamarýt (chalupa č.p. 1), Jan Vošický (chalupa č.p. 2), Václav Vošický (usedlost č.p. 3), Jakub Kamarýt (usedlost č.p. 5, chalupa), Jan Kamarýt (chalupa č.p. 6), Jakub Vošický (usedlost č.p. 8), Václav Holakovský (usedlost č.p. 9), Martin Vošický (usedlost č.p. 10), Jan Vošický (usedlost č.p. 11), dědictví po Václavu Vošickém (usedlost č.p. 12).

Růžkovy Lhotice [Růžkolhotice] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Slavětínský [Slavitinský] (usedlost č.p. 6 a 7), Jakub Brikcí (usedlost č.p. 1), Jan Brikcí (usedlost č.p. 2), Karel Vojslavský [Voslajvský] (chalupa č.p. 3), Josef Lhotka (usedlost č.p. 4), Václav Růžek (chalupa č.p. 5), Josef Růžek (usedlost č.p. 10), František Dorn (dvůr č.p. 12, pivovar č.p. 8, vinopalna č.p. 9, hostinec č.p. 11), Karel Josef kníže von Palm (dvůr, výčep piva, 2 mlýny a pozemky - přidruženo k velkostatku Dolní Kralovice).

Malá Paseka [Paseka] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Antonín Duda (usedlost č.p. 7, chalupa č.p. 6), František Zeman (usedlost č.p. 1, chalupa č.p. 20), Václav Dvořák (chalupa č.p. 2 a 3), sirotci Josefa Zemana (chalupa č.p. 4), Antonín Zeman (chalupa č.p. 5), Jiří Zeman (chalupa č.p. 18).

Staré Práchňany [Práchňany] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Zeman (usedlost č.p. 12), Jan Kletečka (usedlost č.p. 6, chalupa), Josef Nebřenský (usedlost č.p. 1), Jan Zeman (usedlost č.p. 2), Matěj Zeman (usedlost č.p. 3), Martin Kletečka (usedlost č.p. 4), Martin Kletečka (usedlost č.p. 5), Václav Kletečka (usedlost č.p. 7), Bartoloměj Kletečka (usedlost č.p. 8), Matěj Zeman (chalupa č.p. 10), Tomáš Zeman (chalupa č.p. 11), Václav Veselý (chalupa č.p. 13), Josef Hovorka (chalupa č.p. 14), Jan Zeman (chalupa č.p. 23), dědictví po Zemanovi (chalupa č.p. 25).

Slavětín - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Theresia von Briffaut (usedlost č.p. 18 a 22 - přidruženo k velkostatku Lukavec), Briffaut von Slavětín (pozemky - přidruženy k velkostatku Lukavec).

Vračkovice - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Václav Fara (usedlost č.p. 2), Václav Fara (usedlost č.p. 1), Jan Martínek (chalupa č.p. 5), Mikuláš Kouba (usedlost č.p. 15), František Klíma (usedlost č.p. 16), dědictví po Martinu Koubovi (usedlost č.p. 17), Antonín Matoušek (usedlost č.p. 18), Josef Přitasil (usedlost č.p. 19).

Buková - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

František Radiměřský (usedlost č.p. 14), Josef Lejčko (usedlost č.p. 1), Václav Krejčů (usedlost č.p. 2), Josef Melichar (chalupa č.p. 4), Václav Dubina (chalupa č.p. 7), František Radiměřský (chalupa č.p. 8), František Kolanda [Kolando] (usedlost č.p. 9), Adam Novák (usedlost č.p. 11), František Kalaber (usedlost č.p. 12), Jan Březina (usedlost č.p. 13).

Tisek - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Červ (usedlost č.p. 1 a 3, chalupa č.p. 6), dědictví po Josefu Dudovi (chalupa č.p. 2), Jan a Matěj Staňkové (chalupa č.p. 7), Antonín Duda (chalupa č.p. 9), Matěj Martínek (chalupa č.p. 10), dědictví po Janu Lejčkovi (usedlost č.p. 11), František Duda (usedlost č.p. 12), Jan Duda (usedlost č.p. 13).

Chmelná - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Tomáš Vošický (usedlost č.p. 2 a 3, židovská chalupa I.), Jakub Vošický (usedlost č.p. 21), Jakub Vošický (usedlost č.p. 19), Jiří Jankovský (usedlost č.p. 4), dědictví po Martinu Filipovi (usedlost č.p. 6, chalupa č.p. 5), Matěj Filip (usedlost č.p. 7), Jakub Martínek (usedlost č.p. 9), Josef Janků (usedlost č.p. 8), František Kamarýt (usedlost č.p. 10), Jan Martínek (usedlost č.p. 11, chalupa č.p. 12), Josef Filip (chalupa č.p. 14), Pavel Holejšovský (usedlost č.p. 15), Jakub Holejšovský (usedlost č.p. 16), Jakub Růžek (usedlost č.p. 1 a 17, chalupa č.p. 30), František Kamarýt (usedlost č.p. 18), Václav Holejšovský (usedlost č.p. 20), František Kodon (usedlost č.p. 22), dědictví po Karlu Kodonovi (usedlost č.p. 23), Václav Kolanda (chalupa č.p. 24), Josef Holejšovský (chalupa č.p. 25), Kateřina Holubová (chalupa č.p. 26), Jakub Přitasil (usedlost č.p. 27), dědictví po Holejšovském (chalupa č.p. 28).

Miřetice - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Matěj Přitasil (usedlost č.p. 34), František Vondráček (usedlost č.p. 4, 2 chalupy), Josef Filip (usedlost č.p. 1, chalupa č.p. 2 a 31), Jakub Růžek (usedlost č.p. 7), Jan Janků (usedlost č.p. 8), Josef Janků (chalupa č.p. 9), Josef Růžek (usedlost č.p. 10), Jan Filip (usedlost č.p. 11), František Filip (chalupa č.p. 13), Josef Růžek (chalupa č.p. 12), Vojtěch Čáp (usedlost č.p. 14), Martin Čáp (chalupa č.p. 16), Josef Staněk (chalupa č.p. 17), Jakub Janků (chalupa č.p. 18), František Filip (usedlost č.p. 19), dědictví po Janu Novákovi (usedlost č.p. 21), Jan Lejčko (usedlost č.p. 22), Jakub Vlasák (chalupa č.p. 24), Jakub Lejčko (usedlost č.p. 23, chalupa č.p. 15), Vojtěch Poštolka (chalupa č.p. 25), Matěj Staněk (chalupa č.p. 26), Matěj Lejčko (chalupa č.p. 27), Josef a Matěj Lejčkové (usedlost č.p. 28, chalupa č.p. 36), František Holub (chalupa č.p. 29), Antonín Francl [Franzl] (hostinec č.p. 30), Josef Čáp (chalupa č.p. 32 a 20), Jakub Čáp (chalupa č.p. 33), Václav Lejčko (chalupa č.p. 35).

Malovidy - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Václav Vondráček (chalupa č.p. 5), Tomáš Staněk (chalupa č.p. 6), Jan Vlasák (usedlost č.p. 8), Matouš Lejčko (chalupa č.p. 9), Jan David (chalupa č.p. 10), Karel Kamarýt (usedlost č.p. 11), Jan Vlasák (usedlost č.p. 12).

Kuňovice - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Babický (usedlost č.p. 18, chalupa), Jakub Lhotka (usedlost č.p. 7), Václav Lhotka (chalupa č.p. 8), Dorota Janků (usedlost č.p. 9, chalupa č.p. 10), Jan Janků (usedlost č.p. 12), Václav Říha (usedlost č.p. 14), Václav Růžek (usedlost č.p. 16), dědictví po Jakubu Kamarýtovi (usedlost č.p. 17), Václav Pospíšil (usedlost č.p. 20), Josef Růžek (usedlost č.p. 21).

Borovnice - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Václav Staněk (usedlost č.p. 12), Antonín Ptáček (usedlost č.p. 1), Fabián Ptáček (usedlost č.p. 2), dědictví po Václavu Kletečkovi (usedlost č.p. 3), Jan Pavlát (chalupa č.p. 4), Jan Říha (usedlost č.p. 5), Barbora Kletečková (chalupa č.p. 6), Jan Růžek (chalupa č.p. 7), Pavel Stecher (chalupa č.p. 8), obecní chalupa (č.p. 9).

Čechov [Peklov] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Marie Josefa hraběnka von Auersberg (dvůr - přidružen k velkostatku Vlašim).

Zdiměřice - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Briffaut von Slavětín (pozemky - přidruženy k velkostatku Lukavec).

Střechov n. Sázavou [Střechov] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Vévoda von Zweybrücken (pozemky - přidruženy k velkostatku Kácov).

Chyšná [Gischna] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Karel Josef kníže von Palm (dvůr a 2 díly lesa - přidruženy k velkostatku Dolní Kralovice).

Dubějovice - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Josef Antonín svobodný pán von Puteani (dvůr - přidružen k velkostatku Soutice).

Měchonice [Měchovice] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Ferdinand von Rausenbach (pozemky - přidruženy k velkostatku Zruč nad Sázavou).

Sloupná [Stupná] - Čáslavský kraj - druhá svobodnická čtvrť (nejasná topografie)

Adolf hrabě von Trautmannsdorf a Charlotte hraběnka von Trautmannsdorf (hostinec - přidruženy  k velkostatku Horka).

(Pozn.: Pokud jde skutečně o ves Sloupná, tak byla pohlcena vsí Horka II.)

Z německy psaného originálu jsou v případě nejednoznačnosti či dvojznačnosti uvedena v hrananých závorkách původní pojmenování.
U některých míst se ani za pomoci topografie svobodníků Jaroslava Vaniše nepodařilo přesně stanovit polohu místa. Pokud dokážete tuto informaci doplnit, kontaktujte mě.
Kurzívou jsou zapsána pravděpodobná nesvobodnická držení svobodného majetku.

Zdroje
Tvrdý, František Xaver. Pragmatische Geschichte der böhmischen Freysassen. Praha: F.J.Scholl, 1804. s. 205-246. Dostupné online.
Vaniš, Jaroslav. Svobodníci na Podblanicku v letech 1550-1620. In Sborník vlastivědných prací z Podblanicka 30-2/1990. Muzeum okresu Benešov, 1990. s. 153-185.
Cikhart, Roman. Svobodnícké rody na Táborsku v 18. stol. Jihočeský sborník historický roč. III., 1930. s. 48-60.
Cikhart, Roman. Staré rody selské na Táborsku. Týdeník „Náš kraj“ číslo 14, 16-18, 20, 23, 25, 26 ve dnech 7. 4. – 30. 6. 1944.
Schaller, Jaroslav. Topographie des Königreichs Böhmen – Svazek 6. Praha: W. Piskaczek, 1787. Dostupné online.
Profous, Antonín, Šmilauer, Vladimír a Svoboda, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

© 2018 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!