Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Držitelé svobodství v Čechách roku 1789 - Táborský kraj

Kompletní rozpis držení svobodného majetku v Táborském kraji roku 1789. Jednotlivé svobodnické čtvrtě, do kterých je oblast správně rozdělena, nesly ve své době pojmenování podle příslušného svobodnického staršího. Konkrétně první čtvrť byla zvána Kletečkova/Vlachova, druhá Slunečkova a třetí Vondrákova.

Salačova Lhota - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť (též Kletečkova/Vlachova)

Jan Ignác Kletečka (dvůr č.p. 1, chalupa č.p. 23), Václav Kletečka (usedlost č.p. 11), Tomáš Děkanovský (usedlost č.p. 7), Václav Kučera (usedlost č.p. 8), Martin Sezemský (usedlost č.p. 9), Jakub Kučera (usedlost č.p. 10), Josef Buřič (usedlost č.p. 12), Alžběta Zemanová (chalupa č.p. 13), Josef Kučera (usedlost č.p. 14), Tomáš Kučera (usedlost č.p. 15), František Hamza ze Zábědovic (dvůr č.p. 16, chalupa), František Holejšovský (usedlost č.p. 17), Tomáš Holejšovský (usedlost č.p. 18), Matěj Míka (usedlost č.p. 20), Josef Průša (usedlost č.p. 21), Jiří Vít (usedlost č.p. 22).

Malá Černá - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Vojtěch Kopecký (mlýn č.p. 1), Jakub Dvořák (usedlost č.p. 2), Václav Dvořák (usedlost č.p. 3), Jan Dvořák (usedlost č.p. 4), Antonín Dvořák (usedlost č.p. 5), Pavel Melichar (usedlost č.p. 6).

Velká Černá - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jakub Blažek (usedlost č.p. 1), Matěj Švec (usedlost č.p. 2, židovská chalupa I.), Václav Lhotka (usedlost č.p. 3), Josef Kopecký (usedlost č.p. 4), Jan Buřič (usedlost č.p. 5), Jakub Král (usedlost č.p. 7), František Holejšovský [Holejšovskej] (usedlost č.p. 8), Josef Holejšovský (usedlost č.p. 9), Antonín Vlach (usedlost č.p. 10), František Nerad (usedlost č.p. 11).

Velký Ježov - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Blažejovský (chalupa č.p. 20), Martin Holejšovský (chalupa č.p. 3), Jakub Mlada (usedlost č.p. 4), Tomáš Mlada (usedlost č.p. 5), Jakub Kolář (usedlost č.p. 6), Václav Kolář (usedlost č.p. 7), Josef Albrecht (usedlost č.p. 8), Jakub Albrecht (chalupa č.p. 9), Martin Albrecht (chalupa č.p. 10), Martin Albrecht (usedlost č.p. 11), Jan Albrecht (chalupa č.p. 12), Jan Koželuch (chalupa č.p. 13), dědictví po Vojtěchu Klímovi (chalupa č.p. 14), Vojtěch Novotný (chalupa č.p. 15), Martin Blažejovský (chalupa č.p. 16), Josef Švec (chalupa č.p. 17), Mat. Blažejovský (chalupa č.p. 19), Václav Zeman (chalupa č.p. 21), František Staker (chalupa č.p. 22), Jan Rensburský (usedlost č.p. 24), Jan Albrecht (chalupa č.p. 25), Pavel Hojovec (chalupa č.p. 26), Václav Fara (chalupa č.p. 27), Jan Kolář (chalupa č.p. 28), Mates Dvořák (chalupa č.p. 29), Matěj Dvořák (chalupa č.p. 30), Jan a Martin Albrechtové (chalupa č.p. 32).

Holýšov [Holejšov] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Matěj Adamů (usedlost č.p. 11), František Dvořák (usedlost č.p. 1), Jakub Novotný (chalupa č.p. 2), Josef Vesecký (usedlost č.p. 3), Jan Babický (usedlost č.p. 5), František Dorn (usedlost č.p. 6), Jan Koubík a Václav Švec (usedlost č.p. 7), Václav Koubík (usedlost č.p. 8), Josef Koubík (usedlost č.p. 9), Martin Zeman (usedlost č.p. 10), Josef Švec (usedlost č.p. 12), Jakub Švec (usedlost č.p. 13).

Malý Ježov - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Tomáš Semrád (usedlost č.p. 17, židovská chalupa II.), Jan Růžek (usedlost č.p. 7), Josef Zeman (usedlost č.p. 9, židovská chalupa I.), Jakub Zeman (chalupa č.p. 11), Jakub Vesecký (chalupa č.p. 12), Jakub Míka (chalupa č.p. 13), Tomáš Albrecht (chalupa č.p. 14), Jan Matějů (usedlost č.p. 16), Matěj Arbelovský (usedlost č.p. 18), Anna Dušková (chalupa č.p. 19), Václav Staněk (chalupa č.p., 20), Vojtěch Fara (chalupa č.p. 21), Pavel Fara (chalupa č.p. 22), Václav Fara (chalupa č.p. 23), Ignác Hájek (mlýn č.p. 24), Josef Semrád (mlýn č.p. 26), František Sezemský (mlýn č.p. 27), Jakub Vesecký (chalupa č.p. 28), Tereza Arbelovská (č.p. 29).

Stojslavice - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Tomáš Semrád (dvůr č.p. 1, chalupa č.p. 24), Matěj Smrčina (chalupa č.p. 4), Josef Dvořák (chalupa č.p. 5), Matěj Zeman (chalupa č.p. 8), Jakub Zeman (chalupa č.p. 9), František Smrčina (chalupa č.p. 10), Jan Smrčina (chalupa č.p. 11), Matěj Průša [Brůša] (chalupa č.p. 18), Tomáš Smrčina (chalupa č.p. 20), Jan Vacek (chalupa č.p. 21), Václav Mikeš (chalupa č.p. 22), Vojtěch Novák (chalupa č.p. 23).

Smilovy Hory - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Václav Vacek (usedlost č.p. 26), Josef Buřič (chalupa č.p. 2), Matěj Lhotka (chalupa č.p. 3), Pavel Vesecký (chalupa č.p. 4), Josef Vesecký (chalupa č.p. 5), Jan Vítovský (chalupa č.p. 7), Martin Lhotka (chalupa č.p. 8), Vojtěch Blažek (chalupa č.p. 9), Antonín Mareš (usedlost č.p. 10), František Mareš (usedlost č.p. 11), Matěj Albrecht (chalupa č.p. 18), Josef Novotný (chalupa č.p. 19), Matěj Albrecht (chalupa č.p. 20, usedlost č.p. 21), Pavel Mrázek (chalupa č.p. 22), Jan Vacek (chalupa č.p. 23), Václav Blažek (chalupa č.p. 24), Jan Zeman (chalupa č.p. 25), Jan Kouba (chalupa č.p. 27), Matěj Jindra (chalupa č.p. 28), Jakub Hojovec (chalupa č.p. 29), Jan Babický (chalupa č.p. 31), Vojtěch Nosek (chalupa č.p. 32), obecní chalupa (I.).

Obrátice - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Pacelt (dvůr č.p. 1, chalupy č.p. 2, 3 a 9, židovská chalupa I.), Martin Průša [Brůša] (usedlost č.p. 11), František Babický (chalupa č.p. 4), Anna Lhotková (usedlost č.p. 6, chalupa č.p. 5), Tomáš Zeman (chalupa č.p. 7), Jan Zeman (chalupa č.p. 8), Jan Blažek (chalupa č.p. 10), Antonín Fara (chalupa č.p. 13).

Bradáčov - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Václav Buřič (chalupa č.p. 1), Jan Nekovář (chalupa č.p. 2), Josef Maršík (chalupa č.p. 3), Pavel Buřič (usedlost č.p. 4), Pavel Buřič (usedlost č.p. 5), Tomáš Buřič (usedlost č.p. 6), František Koblic (usedlost č.p. 7, židovská chalupa I.), Bartoloměj Čeněk (chalupa č.p. 8), Vojtěch Novokolínský (usedlost č.p. 10), Jakub Švec (usedlost č.p. 11), Václav Povondra (usedlost č.p. 12, židovská chalupa II.), Martin Straka (chalupa č.p 14 a 15), Jan Vacek (usedlost č.p. 16), Tomáš Buřič (chalupa č.p. 17), Tomáš Povondra (chalupa č.p. 19), dědictví po Václavu Nesvačilovi (usedlost č.p. 20, židovská chalupa III.), František Frída (chalupa č.p. 21), dědictví po Maršíkovi (usedlost č.p. 23, chalupa č.p. 22), Josef Buřič (usedlost č.p. 25), Jan Melichar (usedlost č.p. 26, chalupa č.p. 9, židovská chalupa IV.).

Horní Světlá [Světlá] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jakub Holub (usedlost č.p. 13), Josef Dolejš (usedlost č.p. 1), Bartoloměj Kolář (chalupa č.p. 2), Matouš Holub (chalupa č.p. 4), Jan Vesecký (chalupa č.p. 3), František Holub (usedlost č.p. 6), Jan Čeněk (usedlost č.p. 7), Jakub Ješetický (chalupa č.p. 8), Adam Koblic (usedlost č.p. 9), Matěj Příkop (usedlost č.p. 10), hraběnka von Vratislav (hostinec č.p. 11), Tomáš Čeněk (chalupa č.p. 12), Josef Holub (usedlost č.p. 14), František Josef hrabě von Vratislav (dvůr), Jan Ješetický (usedlost č.p. 16), Tomáš Dolejš (usedlost č.p. 17).

Dolní Světlá - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Antonín Koblic (mlýn č.p. 1), Jakub Lhotka (usedlost č.p. 2), Jan Křemen (usedlost č.p. 3), Václav Mikšík (usedlost č.p. 4), Matěj Buřič (usedlost č.p. 6), Vojtěch Jindra (chalupa č.p. 7), obecní chalupa (I.).

Babčice - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Vojtěch Lhotka (usedlost č.p. 3), svobodný pán Sabatha de Thoumbre (dvůr č.p. 1, usedlost č.p. 9), Tomáš a Jan Jindrové (usedlost č.p. 2), Václav Vendl (usedlost č.p. 4), Jan Jindra (usedlost č.p. 5), Jakub Staněk (usedlost č.p. 6), Matěj Lhotka (usedlost č.p. 7), Josef a Jakub Havlové (usedlost č.p. 10), Tomáš Havel (usedlost č.p. 11), Mikuláš Vlach (usedlost č.p. 12, židovská chalupa II.), Pavel Lhotka (usedlost č.p. 14), obecní chalupa (I.).

Osikovec [Vosikovec] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

František Vosikovský (chalupa č.p. 1), Václav Koktan (chalupa č.p. 2), Pavel Matoušů (chalupa č.p. 3), Jiří Princ (chalupa č.p. 4), Jan Krch (mlýn č.p. 28), Pavel Lhotka (usedlost  č.p. 29, židovská chalupa V.).

Lhotka [Lhota na Samotě] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Lhotka (chalupa č.p. 10), Jan Lhotka (usedlost č.p. 11), Pavel Lhotka (chalupa č.p. 12).

Lejčkov - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Josef Vlach (usedlost č.p. 1), František Zich (usedlost č.p. 2), Václav Lhotka (usedlost č.p. 3), Matěj Lhotka (usedlost č.p. 4), Martin Lhotka (usedlost č.p. 6).

Jetřichovec - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jiří Švec (usedlost č.p. 7 a 8), Matěj Švec (usedlost č.p. 9, chalupa č.p. 25), Jan Blažek (chalupa č.p. 17), Matěj Blažek (usedlost č.p. 18), František Nuhlíček (chalupa č.p. 19).

Zadní Střítež [Střítež] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jan Nuhlíček (usedlost č.p. 17, podíl na židovské chalupě I.), Václav Holub (usedlost č.p. 18, podíl na židovské chalupě I.), Jan Holub (usedlost č.p. 21), Pavel Míka (usedlost č.p. 22), Jan Míka (usedlost č.p. 23), Tomáš Lučan [Lužan] (usedlost č.p. 26, židovská chalupa II.), Pavel Lučan [Lužan] (mlýn č.p. 27), František Blažek (mlýn č.p. 29), Jan Blažek (usedlost č.p. 28, chalupa č.p. 19).

Těmice [Těmnice] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Tomáš Forman (chalupa č.p. 10), Vít Forman (chalupa č.p. 11), Tomáš Přibyl [Přibil] (chalupa č.p. 13), Vojtěch Novák (chalupa č.p. 19), Jiří Šilhavý (chalupa č.p. 20), Václav Chalupa (chalupa č.p. 21), Antonín Novák (chalupa č.p. 22), Adam Šeda (usedlost č.p. 30, chalupa č.p. 31), Josef Šilhavý (chalupa č.p. 32), Martin Dvořák (usedlost č.p. 14), Josef Dvořák (usedlost č.p. 38), Vojtěch Sondba (chalupa č.p. 37), Adam hrabě von Sternberg (pozemky psány nejspíš chybně do [Teinitz] - přidruženy k velkostatku Černovice).

Benešov - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

dědictví po Šafratovi (usedlost č.p. 15), Václav Mirouš (chalupa č.p. 1 a 2), Václav Pejša (chalupa č.p. 7), Václav Řezáč (usedlost č.p. 9), František Stibor (chalupa č.p. 11), Josef Dvořák (usedlost č.p. 12, chalupa č.p. 13), Matěj Mareš (chalupa č.p. 14), Jan Dub (chalupa č.p. 23).

Řípec [Hřibec] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Jakub Šlapák (usedlost č.p. 4, chalupa č.p. 3 a 5), svobodný pán von Feuerstein (2 dvory).

Choustník - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Matěj Kubart (usedlost č.p. 12), dědictví po Kubartovi (usedlost č.p. 22).

Zajíčkov - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

dědictví po Josefu Másílkovi (usedlost č.p. 4, židovská chalupa I.), Matěj Másílko (chalupa č.p. 18), Jan Másílko (mlýn č.p. 7).

Houserovka [Houserov] - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Josef Svoboda (mlýn č.p. 8).

Zhoř u Ml. Vožice - Táborský kraj - první svobodnická čtvrť

Václav Zdeněk (usedlost č.p. 6), Matěj Zdeněk (usedlost č.p. 7).


Křtěnovice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť (též Slunečkova)

Josef Peclinovský [Pečlinovský] (usedlost č.p. 7), dědictví po Václavu Dvořákovi (usedlost č.p. 6).

Malovice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

paní von Schwarzbach (dvůr č.p. 3), paní von Helferding (dvůr č.p. 6), Pavel Slunečko (chalupa č.p. 2), dědictví po Kočím (chalupa č.p. 3), Martin Žák (usedlost č.p. 12), Tomáš Cimrman [Zirman] (usedlost č.p. 13).

Zběšičky - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Pivec (usedlost č.p. 1, chalupa č.p. 12), Jan Čeněk (usedlost č.p. 16, židovská chalupa I.), Antonín von Chlumšanský (dvůr - přidružen k velkostatku Veselíčko).

Záříčí u Ml. Vožice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Matěj Suchan (usedlost č.p. 11), Matěj Kocourek (usedlost č.p. 14, chalupa č.p. 15), Pavel Zeman (usedlost č.p. 16), Václav Reitknecht (chalupa č.p. 18), Jiří Tůma (usedlost č.p. 20), svobodná paní von Sauer (dvůr - přidružen k velkostatku Vyšetice).

Horní Střítež [Střítež] - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Novák (chalupa č.p. 3), Václav Nenáhlo (chalupa č.p. 18), Jan Křemen (usedlost č.p. 19), Václav Svatoš (usedlost č.p. 20), Václav Pateč (chalupa č.p. 21).

Slapsko [Slabsko] - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Matěj Fara (usedlost č.p. 3), Matěj Borkovec (usedlost č.p. 6), hrabě von Kühnburg (2 dvory - přidruženy k velkostatku Mladá Vožice).

Chlístov - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Martin Balík (usedlost č.p. 5), Václav Kříž (chalupa č.p. 6), Josef Čeněk (usedlost č.p. 7).

Sedlečko - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Křemen (usedlost č.p. 6), Matěj Křemen (usedlost č.p. 7), Václav Křemen (usedlost č.p. 8).

Prudice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

František Čeněk (usedlost č.p. 2), Jan Čeněk (usedlost č.p. 3), Josef Kraft (dvůr č.p. 4, chalupa č.p. 13, židovská chalupa I.).

Číčovice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Dvořák (usedlost č.p. 3).

Květuš - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Dvořák (usedlost č.p. 19, chalupa č.p. 24).

Mutice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Matěj Holub (usedlost č.p. 4, chalupa č.p. 6), Tomáš Borkovec (usedlost č.p. 1), Václav Peclinovský [Pečlinovský] (usedlost č.p. 5, chalupa č.p. 2 a 23), Matěj Slunečko (usedlost č.p. 10), Vojtěch Borkovec (usedlost č.p. 11), Václav Peclinovský [Pečlinovský] (usedlost č.p. 12, chalupa č.p. 14), Vojtěch Peclinovský [Pečlinovský] (usedlost č.p. 16), Jakub Svatoš (usedlost č.p. 18), Václav Kehar (usedlost č.p. 19), Magdalena Holubová (chalupa č.p. 20), Kateřina Svatošová (usedlost č.p. 22).

Hoštice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Matěj Krejčí (usedlost č.p. 20), Matěj Straňák (usedlost č.p. 21), Mar. Viktor hrabě von Goltz (dvůr a lesy - přidruženy k velkostatku Nemyšl).

Sudoměřice u Tábora - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Václav Babůrek (usedlost č.p. 6), Matěj Hamata (chalupa č.p. 15), Jan Křemen (usedlost č.p. 17), František Čeněk (usedlost č.p. 18).

Stupčice - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Josef Jakoubek (dvůr č.p. 1, chalupa č.p. 2, 3, 4 a 6, židovská chalupa I.), Jan Krejčí (usedlost č.p. 8), Martin Krejčí (usedlost č.p. 9, chalupa č.p. 7 a 14), dědictví po Čenským (usedlost č.p. 10), František Čeněk k.k. poštmistr (dvůr), Jan Otradovec [Votradovec] (usedlost č.p. 11), František Kypta (usedlost č.p. 12), František Jenšík z Ježova (pozemky v Dolních Stupčicích).

Jeníčkova Lhota - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Tomáš Sedloň (usedlost č.p. 7), Jan Sedloň (usedlost č.p. 8), Jakub Sedloň (chalupa č.p. 10).

Oldřichov [Voldřichov] - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jakub Suchan (usedlost č.p. 4), Antonín Žák (chalupa č.p. 7).

Záhoříčko - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Jan Křemen (usedlost č.p. 2), Anna Křemenová (usedlost).

Rohozov - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Matěj Dvořák (dvůr č.p. 1, podíl na židovské chalupě I.), Jakub Chochole (dvůr č.p. 2, podíl na židovské chalupě I.).

Modlíkov - Táborský kraj - druhá svobodnická čtvrť

Josef Zeman (usedlost č.p. 1), František Dvořák (usedlost č.p. 2), Václav Zeman a Matěj Dvořák (usedlost č.p. 3 a 4), Matěj Stibor (usedlost č.p. 5).


Krchova Lomná [Lomná] - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť (též Vondrákova)

František Krch (usedlost č.p. 5, mlýn č.p. 9), Antonín Vondrák (usedlost č.p. 16), Václav Rakovský (usedlost č.p. 1), Jakub Vondrák (usedlost č.p. 2, chalupa č.p. 10), Martin Holub (usedlost č.p. 3), Vojtěch Jenšík (usedlost č.p. 6, židovská chalupa II.), Jan Zeman (usedlost č.p. 7), Jan Krch (usedlost č.p. 8), Vojtěch Krch (usedlost č.p. 11), dědictví po Vojtěchu Maršíkovi (usedlost č.p. 12), František hrabě von Vratislav (mlýn č.p. 18 - přidružen k velkostatku Jabloná), Martin Zdeněk (usedlost č.p. 13), Martin Vondrák (usedlost č.p. 14), Magdalena Světelská (usedlost č.p. 15), Václav Vondrák (usedlost č.p. 17).

Horní Hrachovice - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Vojtěch Steinmacher (usedlost č.p. 11, chalupa č.p. 13), Matěj Bednář (usedlost č.p. 1), Matěj Bárta (usedlost č.p. 2), Václav Peclinovský [Pečlinovský] (usedlost č.p. 3), Matěj Jenšík (usedlost č.p. 4, židovská chalupa I.), Josef Krch (usedlost č.p. 5, podíl na židovské chalupě II.), Mat. Čenský (usedlost č.p. 6, podíl na židovské chalupě II.), František Kočí (usedlost č.p. 7, podíl na chalupě č.p. 14), dědictví po Čenským (usedlost č.p. 8, podíl na chalupě č.p. 14), Jakub Vondrák (usedlost č.p. 9), Jakub Zeman (usedlost č.p. 12).

Blanice - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

František Vendl (dvůr č.p. 1, chalupa č.p. 2, 3 a 4, židovská chalupa I.), František Zeman (usedlost č.p. 5), Jan Krch (usedlost č.p. 6).

Bendovo Záhoří - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Tomáš Mrázek (usedlost č.p. 10), Matěj Dvořák (usedlost č.p. 1), Antonín Jenšík (usedlost č.p. 3), Josef Krch (usedlost č.p. 4), Matěj Mrázek (usedlost č.p. 5), Matěj Mrázek (usedlost č.p. 6, chalupa č.p. 2), Matěj Krch (usedlost č.p. 7), Matěj Křemen (usedlost č.p. 8), Jan Holub (usedlost č.p. 11), František Jelínek (usedlost č.p. 12), Václav Nosek (usedlost č.p. 13), Antonín Kučera (usedlost č.p. 14), Daniel Krch (usedlost č.p. 15), Jan Krch (usedlost č.p. 16), dědictví po hraběti von Vratislav (usedlost č.p. 17), Logdman von Auen (dvůr), dědictví po Josefu Dvořákovi (usedlost č.p. 18), Jan Nosek (chalupa č.p. 19), Jan Petr [Peter] (chalupa č.p. 20), Václav Míka (usedlost č.p. 21).

Mostek - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Matěj Sedloň (usedlost č.p. 2), Jan Růžek (usedlost č.p. 1), Václav Bednář (usedlost č.p. 4), Jan Zdeborský (usedlost č.p. 5), Josef Bouška (chalupa č.p. 6), Josef Průša (usedlost č.p. 7), Josef Petr [Peter] (usedlost č.p. 8), Jakub Šuster (chalupa č.p. 10), svobodná paní von Kapoun (hostinec), Pavel Krch (chalupa č.p. 11), Bartoloměj Lhotka (chalupa č.p. 12), Vojtěch Zeman (usedlost č.p. 13), Pavel Holub (usedlost č.p. 14), dědictví po Holejšovským (usedlost č.p. 15), Martin Dvořák (usedlost č.p. 16), Martin Krch (usedlost č.p. 17), Jan Krch (usedlost č.p. 18), Jan Krch (usedlost č.p. 19).

Dolní Hrachovice - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Václav Bárta (usedlost č.p. 3), František Bednář (usedlost č.p. 2), Jan Bárta (usedlost č.p. 4), František Holub (usedlost č.p. 6), František Holub (usedlost č.p. 5), František Zachař (usedlost č.p. 7).

Smrkov - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Josef Bechyně z Lažan (dvůr - přidružen k velkostatku Kamenná Lhota).

Chlum - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Antonín svobodný pán von Feuerstein (dvůr - přidružen k velkostatku Nadějkov).

Kozmice - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

M. Therese kněžna von Kollowrat (dvůr - přidružen k velkostatku Radenín a Hroby).

Záluží - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

František Josef hrabě von Kühnburg (dvůr - přidružen k velkostatku Mladá Vožice).

Pohoří - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Jan Kopecký (dvůr - přidružen k velkostatku Pohoř).

Nová Ves [Neudorf] - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť (nejasná topografie)

Josef Schönbeck (dvůr).

Sedlečko (u Neustupova) - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Antonín Hakel (dvůr - přidružen k velkostatku Neustupov).

Nedvědice - Táborský kraj - třetí svobodnická čtvrť

Jáchym hrabě von Voračický (dvůr).

Panství Schwarzenbergů - Táborský kraj

V Červeném Újezdci [Újezdec], Červeném Újezdě, Milenovicích, Jickovicích, Zlučíně, Kotýřině a Jivně vlastní kníže von Schwarzenberg 9 dvorů, 1 mlýn a 3 chalupy - přidruženy k velkostatku Orlík.

Z německy psaného originálu jsou v případě nejednoznačnosti či dvojznačnosti uvedena v hrananých závorkách původní pojmenování.
U některých míst se ani za pomoci topografie svobodníků Jaroslava Vaniše nepodařilo přesně stanovit polohu místa. Pokud dokážete tuto informaci doplnit, kontaktujte mě.
Kurzívou jsou zapsána pravděpodobná nesvobodnická držení svobodného majetku.

Zdroje
Tvrdý, František Xaver. Pragmatische Geschichte der böhmischen Freysassen. Praha: F.J.Scholl, 1804. s. 205-246. Dostupné online.
Vaniš, Jaroslav. Svobodníci na Podblanicku v letech 1550-1620. In Sborník vlastivědných prací z Podblanicka 30-2/1990. Muzeum okresu Benešov, 1990. s. 153-185.
Cikhart, Roman. Svobodnícké rody na Táborsku v 18. stol. Jihočeský sborník historický roč. III., 1930. s. 48-60.
Cikhart, Roman. Staré rody selské na Táborsku. Týdeník „Náš kraj“ číslo 14, 16-18, 20, 23, 25, 26 ve dnech 7. 4. – 30. 6. 1944.
Schaller, Jaroslav. Topographie des Königreichs Böhmen – Svazek 14. Praha: W. Piskaczek, 1790. Dostupné online.
Profous, Antonín, Šmilauer, Vladimír a Svoboda, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

© 2018 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!