Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Bylany

Základní informace
Historické zařazení:Kouřimský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Poznámka:panství Kostelec n. Č. lesy
Svobodství v okolí:Liblice (2,4 km), Přistoupim (2,5 km), Chotouň (3,5 km), Chrást (u Kostelce n. Černými lesy) (3,7 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

1654 - Svobodství v Čechách roku 1654 - Bylany, Kouřimský kraj

Paní Doroty Cetenské [Getenský] - později připojeno k panství Kostelec.
(tento záznam je označen jako pravděpodobné nesvobodné držení svobodného majetku)
přejít na záznam v soupisu

Hamfeštní dvůr v Bylanech byl původně udělen erbovníku Samuelu Trojanovi z Bylan a Rossfeldu (erb a predikát rod získal roku 1604), jehož dceru si vzal Jiří Chlumčanský z Přestavlk. Dědičkou se pak stala jeho dcera, urozená paní (rytířka) Dorota Cetenská z Cetně, provdaná za Jana Jiřího Cetenského z Cetně.

Trojanovský dvůr (dochovaná tvrz dvora je dnešní č.p. 15) byl roku 1739 zakoupen Lichtenštejny a připojen k Černokosteleckému panství.

Zdroj
Mrvík, Vladimír Jakub. Pauperizace raně novověké nižší šlechty v Čechách a její (zkreslený) úbytek v pramenech hromadné povahy. In Historická demografie. Roč. 40, č. 1 (2016), s. 1-47.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!