Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Nahořany

Základní informace
Historické zařazení:Hradecký kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Velká Jesenice (3,3 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o vsi je z roku 1415 ...hered. in v. Nahorzan et in Ssonow post Kunkam relictam Benessii de Krczina...

1654 - Svobodství v Čechách roku 1654 - Nahořany, Hradecký kraj

p. Jan Šmatlo
přejít na záznam v soupisu

1789 - Svobodství v Čechách roku 1789 - Nahořany, Královéhradecký kraj

Johana Thüm (dvůr).
přejít na záznam v soupisu

Minimálně v době selských bouří 1775 se v okolí vyskytují snad částečně svobodní rychtáři, sami sebe označující však za poddané vrchnosti. Konkrétně: Jakub Matauš/Matoušek (Bohuslavice), Josef Žďárek (Černčice), Vácslav Macek (Dolsko), Václav Mahan (Jesenice), Jiřík Čečetka (Jestřebí), Franc Ducháč (Krčín), Jakub Hanuš (Lhota), Jan Sasa (Městec), Jiřík Cvikýř (Nahořany), Jiří Valášek (Provodov), Matěj Řehák (Slavětín), Jakub Valtera (Spyta), Jan Kosař (Spy), Václav Škoda (Sonov), Jan Dvořák (Vrchoviny), Jakub Dohalský (Vršovka).

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!