Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Noskov

Základní informace
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Záříčí u Mladé Vožice (2,5 km), Zhoř u Ml. Vožice (2,5 km), Běleč (2,9 km), Oldřichov (3,2 km), Bzová (3,3 km), Slapsko (3,8 km), Vosná (3,9 km), Ústějov (4,2 km), Křtěnovice (4,3 km), Dolní Kouty (4,4 km), Křekovice (4,5 km), Staniměřice (4,5 km), Krchova Lomná (4,5 km), Blanice (4,8 km), Záluží (zaniklý dvůr u Elbančic) (4,8 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o vsi je z roku 1250 ...Domazlaus de Noscov...

Roku 1539 koupil Jan mlynář na mlýně pod Vožicí od Mikuláše Voračického z Paběnic pustý poplužní dvůr v Noskově s lesem řečeným Malý Požárek1).

Zdroj
1) Krajník, Eduard. Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách. Praha: Národní archiv, 2022. V prodeji.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!