Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Kladruby (zaniklá ves)

Základní informace
Alternativní název:Kladeruby
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz (nejasná topografie)
Poznámka:dvůr zaniklý nejpozději v 18. století, někde v okolí Řísnice. Farní příslušnost ke Smilovým Horám. E. Krajník však dvůr situuje poblíž Nemyšle.
Svobodství v okolí:Malý Ježov (1,0 km), Zdiměřice (1,2 km), Velký Ježov (1,8 km), Stojslavice (1,8 km), Holýšov (2,0 km), Obrátice (2,3 km), Smilovy Hory (2,3 km), Mezilesí (3,0 km), Slavětín (3,1 km), Záluží (zaniklá ves u Elbančic) (3,6 km), Kalovice (4,0 km), Jizbice (4,4 km), Daměnice (4,5 km), Staniměřice (4,5 km), Chotěboř (zaniklá ves) (4,8 km), Bzová (4,9 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o vsi je z roku 1457 ...in villis Tomiczich et Cladrubiech...

1523 - Registra Bechyňského kraje 1523 - Kladruby (zaniklá ves)/Kladeruby, Bechyňský kraj

Matouš [Mathuss] z Kladerub dědiník (přikázaný p. Oldřichu Malovcovi)
přejít na záznam v soupisu

© 2023 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!