Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Kalovice

Základní informace
Alternativní název:Kralovice
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz (nejasná topografie)
Poznámka:Zatím nepodložená teorie situuje „Kralovice“ na základě spodoby a vzdálenosti do Kalovic u Františkova. Rod Vnuků se vyskytuje r. 1654 ve vsi Nahořany u Bradáčova, což byl ale rytířský, nikoli svobodnický dvůr.
Svobodství v okolí:Staniměřice (0,9 km), Horní Kouty (1,8 km), Dolní Kouty (1,8 km), Smilovy Hory (1,8 km), Obrátice (1,9 km), Stojslavice (2,5 km), Běleč (2,8 km), Radvanov (2,8 km), Ústějov (3,0 km), Záluží (zaniklý dvůr u Elbančic) (3,6 km), Malý Ježov (3,7 km), Bzová (3,8 km), Bradáčov (3,9 km), Kladruby (zaniklá ves) (4,0 km), Velký Ježov (4,1 km), Krchova Lomná (4,4 km), Bendovo Záhoří (4,5 km), Horní Světlá (4,6 km), Mostek (4,7 km), Zdiměřice (5,0 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemnou zmínkou o vsi je obnovený vklad Anny z Dolejších Koutů 1542 (1486) mimo jiné na pustý kmetcí dvůr v Kalovicích.

1550 - Svobodství v Čechách roku 1550 - Kalovice/Kralovice, Bechyňský kraj

Jan Písařů Vnuk drží dvůr dědičný v pusté vsi Kralovicích, míli od Pacova.
přejít na záznam v soupisu

1557 - Svobodství v Čechách roku 1557 - Kalovice/Katovice, Bechyňský kraj

Jan Vnuk z Katovic (!)
přejít na záznam v soupisu

V berních rejstřících se již nic nevyskytuje.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!