Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Košetice

Základní informace
Historické zařazení:Čáslavský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Horka (1,3 km), Arneštovice (2,8 km), Radějov (3,2 km), Chyšná (3,4 km), Malíkovice (zaniklá obec) (3,7 km), Chýstovice (4,0 km), Jedlina (4,1 km), Babice (4,7 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o vsi je z roku 1352 ...Kossiticz...

1550 - Svobodství v Čechách roku 1550 - Košetice, Čáslavský kraj

Vavřinec z Košetic, poddaný páně Trčkův, drží dvůr po předcích svých ve vsi Košeticích, půl míle od Hořepníka. Na to ukázal rejstřík od desk rukou Kašpara Zelendra psaný, znějící v tato slova: V Kv. S. S. léta 1542 v pondělí po sv. Janě Křiteli: Vavřinec dědinník zase sobě vložil ve dsky. Potomně přiznával se z téhož svobodství Šťastný Košetický z Horek, na berní dával až do léta 1583. Po něm Jan Košetický z Horek a v Košeticích zůstal z téhož svobodství dlužen od 1584 – 1614. (Poznámka pod výkazem dlužných berní:) držitel téhož svobodství pan Mikuláš Beřkovský z Šebířova a na Košeticích.
přejít na záznam v soupisu

V berních rejstřících se již nic nevyskytuje.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!