Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Křekovice

Základní informace
Historické zařazení:Kouřimský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Vosná (0,7 km), Lhýšov (0,9 km), Otradov (1,6 km), Záříčí u Mladé Vožice (2,2 km), Bořkovice (2,5 km), Vyšetice (2,7 km), Slapsko (3,3 km), Noskov (4,5 km), Žinice (4,7 km), Chotěboř (zaniklá ves) (4,7 km), Bzová (4,8 km), Podolí (4,9 km), Čečkov (5,0 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka je z roku 1318 ...Henricus de Zarzíeczie conqueritur super Syebyerz de Krziecowicz et Przibik ib. propter furtum in Krziecowicz...

1550 - Svobodství v Čechách roku 1550 - Křekovice, Bechyňský kraj

1. svobodství: Vondřej z Křekovic a na místě strejců svých, Jana a Petra, let nemajících, drží dvůr společně a nedílně ve vsi Křekovicích, ½ míle od Načeradce. Kv. S. S. (?): Vondřej z Křekovic i na místě strejců svých Jana a Petra léta nemajících sám sobě klade. Tento Vondřej je již poddaný pana neustupovského, Kuneše Radimského ze Slavkova, zatímco jeho strýcové byli svobodní.
2. svobodství: „½ člověka“ zde pak drží Jan Vácha z Podolí společně s paní Kateřinou Voryčskou (Voračickou?).
přejít na záznam v soupisu

V dalších berních rejstřících se již nic nevyskytuje.

Pozn. z bádání: Občasné výskyty matričních zápisů s označením "svobodník", ale v KSv jen záznamy kolem r. 1540, 1700-1740 a 1810, mezi tím bez záznamů. Nutno prověřit blíže.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!