Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Lažany

Základní informace
Alternativní název:Lažánky
Historické zařazení:Vltavský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Mezno (1,3 km), Mitrovice (1,5 km), Stupčice (2,2 km), Hoštice (3,0 km), Záhoří u Miličína (3,2 km), Pěknicův mlýn (Horní Borek) (3,4 km), Neštětice (zaniklá ves) (3,6 km), Červený Újezd (3,7 km), Sudoměřice u Tábora (3,9 km), Prudice (3,9 km), Záhoříčko (u Sudoměřic) (4,3 km), Záběhlice (4,7 km), Hatov (4,8 km), Kahlovická Lhota (4,9 km), Řikov (4,9 km), Úraz (5,0 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o vsi je z roku 1406 ...in villa Lazanek Vlricus de ib. decessit...

Roku 1528 si bratři Václav a Vavřinec z Červeného Újezda, dědiníci, rozdělili dědictví po otci. Václavovi připadl poplužní dvůr ve vsi Lažánkách, na kterém sedí1).

Zdroj
1) Krajník, Eduard. Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách. Praha: Národní archiv, 2022. V prodeji.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!