Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Mezno

Základní informace
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Stupčice (1,2 km), Lažany (1,3 km), Mitrovice (1,9 km), Sudoměřice u Tábora (2,9 km), Hoštice (3,0 km), Prudice (3,3 km), Záhoříčko (u Sudoměřic) (3,6 km), Červený Újezd (3,8 km), Hatov (4,1 km), Neštětice (zaniklá ves) (4,2 km), Pěknicův mlýn (Horní Borek) (4,2 km), Záběhlice (4,4 km), Záhoří u Miličína (4,5 km), Úraz (4,8 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o Meznu je z roku 1469 ...in Mitrowiczkach sub munic. Mitrowicz — Mikess z  Mezneho, Martin z Strzezemirze...

1550 - Svobodství v Čechách roku 1550 - Mezno, Bechyňský kraj

Dorota Zahrádkova na místě svých synů Vaňka, Petra a Pavla, sirotků po jejím manželovi Jakubovi z Mezného u Borotína. Kv. S. S. 1542: Jakub z Mezného.
Jan Černý a Vaněk Zahrádků svobodníci v Mezném do 1552. Potom Petr a Václav do 1569.
přejít na záznam v soupisu

1557 - Svobodství v Čechách roku 1557 - Mezno, Bechyňský kraj

Petr a Václav Zahrádkové
přejít na záznam v soupisu

V berních rejstřících se již nic nevyskytuje.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!