Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Staniměřice

Základní informace
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Kalovice (0,9 km), Dolní Kouty (1,4 km), Horní Kouty (1,7 km), Běleč (1,9 km), Smilovy Hory (2,2 km), Ústějov (2,5 km), Radvanov (2,6 km), Obrátice (2,7 km), Stojslavice (2,8 km), Bzová (3,1 km), Záluží (zaniklý dvůr u Elbančic) (3,3 km), Krchova Lomná (3,9 km), Bendovo Záhoří (4,1 km), Malý Ježov (4,3 km), Kladruby (zaniklá ves) (4,5 km), Noskov (4,5 km), Bradáčov (4,5 km), Mostek (4,6 km), Blanice (4,6 km), Velký Ježov (4,9 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Roku 1440 prodal Mikuláš z Hořic Mikšovi ze Staniměřic půl lánu dědiny ve Staniměřicích. V následujících zápisech je majitel označován za dědiníka, což je ale následně písařem škrtnuto1).

Zdroj
1) Krajník, Eduard. Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách. Praha: Národní archiv, 2022. V prodeji.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!