Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Úraz

Základní informace
Alternativní název:Ourazy
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Prudice (1,9 km), Hoštice (2,0 km), Záhoříčko (u Sudoměřic) (2,4 km), Mutice (2,7 km), Rašovice (2,8 km), Sedlečko (u Chotovin) (2,9 km), Horní Střítež (2,9 km), Sudoměřice u Tábora (3,4 km), Křtěnovice (3,5 km), Mitrovice (3,5 km), Mezno (4,8 km), Lažany (5,0 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o vsi je z roku 1542 ... bratři Rašovcové z Rašovic prodali Matěji z Ourazu...

1550 - Svobodství v Čechách roku 1550 - Úraz, Bechyňský kraj

Matěj Vaškův i na místě bratří svých drží dvůr ve vsi Ourazech.
přejít na záznam v soupisu

V dalších berních rejstřících se již nic nevyskytuje.

Součástí vkladů je i mlýn ve Vyšově. Nelze přesně určit, kde v okolí by se měl mlýn nacházet, nicméně zatím není vyloučena ani možnost, že je mlýn docela jinde, čímž se nabízí původní tvar názvu obce Býšov.

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!