Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Ústějov

Základní informace
Alternativní název:Aušť, Vostajov, Oustějov, Austějov
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Radvanov (0,9 km), Dolní Kouty (1,2 km), Krchova Lomná (1,4 km), Horní Kouty (1,4 km), Bendovo Záhoří (1,7 km), Blanice (2,2 km), Mostek (2,4 km), Staniměřice (2,5 km), Kalovice (3,0 km), Běleč (3,3 km), Horní Hrachovice (3,6 km), Dolní Hrachovice (3,8 km), Stará Vožice (4,0 km), Noskov (4,2 km), Pohnání (4,3 km), Bradáčov (4,5 km), Smilovy Hory (4,7 km), Bzová (4,7 km), Obrátice (4,9 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmína o vsi je z roku 1318 ...Scepan de Wstoyowa.... Více k historii Ústějova lze nalézt v článku o podblanické šlechtě.

1523 - Registra Bechyňského kraje 1523 - Ústějov/Vostajov, Bechyňský kraj

Václav z Vostajova dědiník (přikázaný p. Albrechtu ze Šemberka).
přejít na záznam v soupisu

1557 - Svobodství v Čechách roku 1557 - Ústějov, Bechyňský kraj

p. Matěj Oustojovec z Radvanova a v Oustojově (v rytířském stavu)
přejít na záznam v soupisu

Ústějov je úzce spojen s vladyky Austojovcovými z Radvanova, takže za svobodství jej přímo brát nelze. Nicméně stojí za zmínku, že několik Austojovců z Radvanova popadalo mezi svobodníky (např. v Bradáčově, Horní Světlé).

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!