Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Kahlovická Lhota

Základní informace
Alternativní název:Lhota
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Malovice (1,1 km), Záhoří u Miličína (2,2 km), Hojšín (2,3 km), Chlístov (2,5 km), Horní Střítež (2,8 km), Oldřichov (2,9 km), Mutice (3,7 km), Slapsko (3,8 km), Zhoř u Ml. Vožice (4,2 km), Mitrovice (4,3 km), Hoštice (4,5 km), Záhoříčko (u Neustupova) (4,5 km), Zálesí (4,6 km), Sedlečko (u Neustupova) (4,7 km), Křtěnovice (4,8 km), Lažany (4,9 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Pravděpodobně původní sídlo rodu Lhotků, k nimž se vztahuje záznam, podle kterého roku 1536 obdrželi Jan starší Zmyslovský, Jiřík Záleský, Jan a Bohuslav, bratři Lhotkové erb a predikát ze Zmyslova a v roce 1543 byli Jiřík sedící na Zálesí, Jan a Bohuslav na Kahlovicích a Lhotce přijati do stavu rytířského (více v článku Erbovní rody Podblanicka).
V průběhu věků je samotná ves často vedena jako pustá.

1523 - Registra Bechyňského kraje 1523 - Kahlovická Lhota/Lhota, Bechyňský kraj

Bohuslav ze Lhoty dědiník (přikázaný panu Jiříkovi Žehartovi z Nasavrk).
(Pozn.: Zda je tato zmíněná Lhota tou správnou se lze domnívat v kontextu dalších pramenů.)
přejít na záznam v soupisu

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!