Svobodníci

Úplné pojednání o starých rodech svobodných sedláků napříč dějinami Království českého

Velký Ježov

Základní informace
Historické zařazení:Bechyňský kraj
Historická země:Čechy
Poloha:ukázat na Mapy.cz
Svobodství v okolí:Malý Ježov (0,9 km), Kladruby (zaniklá ves) (1,8 km), Obrátice (2,2 km), Holýšov (2,3 km), Mezilesí (2,5 km), Zdiměřice (2,7 km), Stojslavice (2,9 km), Smilovy Hory (3,0 km), Velká Černá (3,6 km), Kalovice (4,1 km), Zadní Střítež (4,1 km), Salačova Lhota (4,5 km), Slavětín (4,5 km), Malá Černá (4,6 km), Staniměřice (4,9 km), Záluží (zaniklý dvůr u Elbančic) (4,9 km)

Pro tuto obec následují články či poznámky, doplněné automaticky generovaným výtahem ze soupisů svobodníků. Zdroje pro jednotlivé záznamy výtahu naleznete na stránce soupisů svobodníků.


Více informací k místopisu jednotlivých svobodství naleznete v knize Eduarda Krajníka: Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách od 16. století do berní ruly s přesahem do pozdního středověku.

Nejstarší písemná zmínka o Ježově je z roku 1369 ...Adalb. Ranconis de Jezow, canon. eccl. Prag... Více k historii Velkého Ježova lze nalézt v článku o podblanické šlechtě. Do katastru Velkého Ježova patří též svobodnický mlýn Vočadlo.

1523 - Registra Bechyňského kraje 1523 - Velký Ježov/Ježov, Bechyňský kraj

Ondra z Ježova dědiník (přikázaný p. Janovi z Lukavce), Ondrášek z Ježova [Bezova] dědiník (přikázaný p. Tristramovi/Křišťanovi z Lukavce) - nespecifikováno, zda Velký nebo Malý Ježov.
přejít na záznam v soupisu

1550 - Svobodství v Čechách roku 1550 - Velký Ježov, Bechyňský kraj

1. svobodství: Václav dědiník drží dvůr ve vsi Velkém Ježově.
2. svobodství drží Martin z Velkého Ježova.
3. svobodstvím je dvůr Jíry (Albrechtů?) z Velkého Ježova. Kv. S. S. 1542: Albrecht z Velkého Ježova.
4. svobodství: Jíra z Velkého Ježova drží dvůr ve Velkém Ježově. Kv. S. S. 1543: Margeta a Jiřík z Velkého Ježova.
přejít na záznam v soupisu

1557 - Svobodství v Čechách roku 1557 - Velký Ježov, Bechyňský kraj

4 svobodství - Martin Slivák [Slivak] z V. Ježova, Jan Jinčehu (sprv. syn Říhů) z V. Ježova i na místě jiných bratří nedílných, Petr syn Albrechta z V. Ježova i na místě jiných bratří nedílných, Vít syn Vodrážků (snad Vondráčků?) z V. Ježova.
přejít na záznam v soupisu

1603 - Svobodství v Čechách roku 1603 - Velký Ježov, Bechyňský kraj

3 svobodství - Petr Vondráčků z Velkého Ježova, Martin Albrechtů v Velkém Ježově, Václav Říhů v Velkém Ježově, Adam Jenšík z Ježova a v Rašovicích (platí berni ze 4 poddaných a 1 komína)
přejít na záznam v soupisu

1605 - Svobodství v Čechách roku 1605 - Velký Ježov, Bechyňský kraj

5 svobodství - Matěj Míků z Velkého Ježova, Adam Jenšík z Ježova (a v Rašovicích?), Martin a Alžběta v Ježově Velkým, Petr Vondrák z Velkého Ježova, Václav ve Velkým Ježově
přejít na záznam v soupisu

1615 - Svobodství v Čechách roku 1615 - Velký Ježov, Bechyňský kraj

2 dvory - Martin Malej v Velkém Ježově platí berni z 1 dvora, Martin Albrecht v Velkém Ježově platí berni z 1 dvora.
přejít na záznam v soupisu

1654 - Svobodství v Čechách roku 1654 - Velký Ježov, Bechyňský kraj

Kryštof, Jiřík a Jan bratři Kolářové, Rozina Růžková, Jakub a Mikuláš Mladej bratři, Martin Albrechtů, Jan Albrechtů, Ondřej Voržadlo (Vočadlo?), Jiřík Koželuh, Pavel Krejčí a Václav Vacků (společně), Václav Zeman, Jakub Slabý [Slabej], Matěj Martinků.
Původně snad 2 dvory rozdělený na 11 dílů.
přejít na záznam v soupisu

1789 - Svobodství v Čechách roku 1789 - Velký Ježov, Táborský kraj

Jan Blažejovský (chalupa č.p. 20), Martin Holejšovský (chalupa č.p. 3), Jakub Mlada (usedlost č.p. 4), Tomáš Mlada (usedlost č.p. 5), Jakub Kolář (usedlost č.p. 6), Václav Kolář (usedlost č.p. 7), Josef Albrecht (usedlost č.p. 8), Jakub Albrecht (chalupa č.p. 9), Martin Albrecht (chalupa č.p. 10), Martin Albrecht (usedlost č.p. 11), Jan Albrecht (chalupa č.p. 12), Jan Koželuch (chalupa č.p. 13), dědictví po Vojtěchu Klímovi (chalupa č.p. 14), Vojtěch Novotný (chalupa č.p. 15), Martin Blažejovský (chalupa č.p. 16), Josef Švec (chalupa č.p. 17), Mat. Blažejovský (chalupa č.p. 19), Václav Zeman (chalupa č.p. 21), František Staker (chalupa č.p. 22), Jan Rensburský (usedlost č.p. 24), Jan Albrecht (chalupa č.p. 25), Pavel Hojovec (chalupa č.p. 26), Václav Fara (chalupa č.p. 27), Jan Kolář (chalupa č.p. 28), Mates Dvořák (chalupa č.p. 29), Matěj Dvořák (chalupa č.p. 30), Jan a Martin Albrechtové (chalupa č.p. 32).
přejít na záznam v soupisu

© 2024 svobodnici.cz

Veškerý autorský obsah tohoto webu je právně doložitelným vlastnictvím autora projektu svobodnici.cz a jeho spolupracovníků.
Jakékoli kopírování a šíření bez jejich písemného souhlasu je zakázáno!